Eğitim Bilimi öğretimleri başlamadan, Olgun Tarlası’na geçmiş adımı attılar

Eğitim Bilimi öğretimleri başlamadan, Bilim Tarlası’na önceki adımı attılar

Sivas Bilgelik ve Teknoloji Üniversitesine bakir taşıt yaptırmış öğrencileri eğitim- tedrisat yılından evvel Ar-Ge merkezinde fasulye hasadı yaptıktan bilahare icraat üzerine bilgelik aldılar

SİVAS – Sivas Bilgelik ve Uygulayım Bilimi Üniversitesine eskimemiş pusat yaptırmış öğrencileri eğitim bilimi-tedris yılından evvel Ar-Ge merkezinde fasulye hasadı yaptıktan sonra icraat üzerine hikmet aldılar.

Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Karaköy, “Fakültemize bakir başlayan, kayıtlarını yaptıran öğrencilerimize müteveccih etkinlik düzenliyoruz. Tarımsal Ar-Ge Merkezimizde şu anda yürütmekte olduğumuz çalışmaları mektepli arkadaşlarımıza tanıtıyoruz. Bu çerçevede onların motivasyonunu sağlayabilmek, onlarla zirai yerine neler yaptığımızı, ne aşamada olduğumuzu anlatıyoruz. Öğrencilimizin üstelik bu çalışmaları incelemesini ve önümüzdeki süreçte bizlere elbet katkı sağlayacaklarını görmeleri açısından tığ onlara vukuf veriyoruz” dedi.

“Bitki Siper bölümümüz bu sene 20 Türk 10’üstelik yabancı mektepli aldı”

Karaköy, Bitki Siper bölümünün bu sene 20 Türk 10’da ecnebi mektepli aldığını söyleyerek, ” Ekincilik Bilimleri Uygulayım Bilimi Fakültemiz evvel öğrencilerini aldı. Bitki Esirgeme bölümümüz bu sene 20 Türk 10 da Ecnebi mektepli aldı. Bu öğrencilerimizle kontenjanlarımızın hep doldu. Kayıtlar yaptırıldı. 3 Teşrinievvel 2022 tarihinde dahi terbiye tedris başlayacak. 3 Ilk Teşrin 2022 tarihine kadarki süreç içerisinde arkadaşlarımızla gelişigüzel oryantasyon eğitimini tamamlayarak öğrencilerimizin hazır ayrımsız şekilde Fakültemizde Bitki Koruma bölümümüzde derslere başlamaları sağlanacak. Tığ hele kılgısal eğitime haddinden fazla haddinden fazla önem vermekteyiz. Elbette ki kuramsal bilgiler çok önemli. Ancak sahamızda çok açık bir işaret çeşitliliği üstünde reform çalışmaları yürütülmektedir. Bu çerçevede yetiştiricilik ve düzeltme çalışmaları üzerine öğrencilerimizin bilgilerinin artırılması sağlanacak. Sektörle yaptığımız gelişim birlikleri çerçevesinde de bu arkadaşlarımız ilerleyici yıllarda özel sektörde aranan birer eleman adına yetiştirilmesini sağlamış olacağız. Gerek öğrenci değişimi gerekse hususi sektörle alay malay yaptığımız protokollerimiz çerçevesinde mektepli arkadaşlarımızın stajlarını üstelik yapmalarını sağlayacağız. Daraç dışında de bulunmalarını sağlayacağız. Lüzumlu açacak eğitimlerinin verilmesi gerekse ustalık bilgilerinin artırılması üzerine elimizden mevrut temas şeyi yapacağız. Bu çerçevesinde üstelik hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız” ifadelerini kullandı.

“Henüz okulumuz açılmadan böyle tıpkısı aplikasyon yapıldığı amacıyla mutluyum”

Sivas Marifet ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Ekincilik Bilimleri ve Uygulayım Bilimi Fakültesi Nebat Dulda Bölümü Lisans Öğrencisi Dilara Yücesoy, “Okulumuz açılmadan araziye geldik. Burada hocalarımızla birlikte fasulye hasadı gerçekleştirdik. Henüz okulumuz açılmadan hakeza bire bir aplikasyon yapıldığı için mutluyum. Bölümümü karakterize etmek istedim. Yapabileceğimi düşündüm, hocalarımı de araştırdığımda bereketli tıpkısı akademik kol olduğunu görünce Bitki Himaye bölümünü tercih ettim” şeklinde konuştu.

Afrikalı Hassan’üstelik Marifet ve Teknoloji Üniversitesini seçti

Sivas Bilgelik ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Bitki Himaye Bölümü Lisans Öğrencisi İbrahim Hassan Koroma, “Afrika Bölgesinde mevcut Sierra Leone’den geldim. 2018 yılında Türkiye’ye geldim. İlk geldiğimde Sivas Arsıulusal İmam Dil Cambazı Lisesi öğrencisi oldum. Mezun oldum şu anda Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesini tercih ettim. Sivas Olgun ve Teknoloji Üniversite kaliteli tıpkısı üniversite olacak. Hangi yaptıklarını inceledim ve ona göre yeğleme ettim. Antrparantez Bitki Dulda bölümü çok iyice. Ülkeme döndüğüm antlaşma çok faydası olacak. O nedenle Bitki Himaye bölümünde bulundum. Ülkeme hizmet etmek üzere Türkiye’ye geldim, Bölümümü okuyacağım, ülkeme ulama sağlayacağım” ifadelerini kullandı.

Share: