Elazığ’daki bombalı saldırının 6. yılı

Elazığ’üstelik yıldırı örgütü PKK mensupları vasıtasıyla planlı ve 3 polisin şehit olduğu, 251 kişinin da yaralandığı Elazığ İl Güvenlik Müdürlüğüne yönelik bomba aylı araçla planlı saldırının üzerinden 6 yıl geçti. Saldırıda çipo yüklü tırı ile saf görevi görerek daha balaban bire bir faciayı karşılayıcı Abdulbasit Özdemir, saldırının düzenlendiği ve şimdi Kavim Bahçesi olan yerde ailesiyle alay malay gezdikten sonradan yaşananları anlattı.

18 Ağustos 2016 tarihinde Elazığ İl Itimat Müdürlüğüne PKK’lı teröristlerce bomba aylı araçla saldırış aranje, 3 polis güçleri memuru martir reşit, 251 gönül de yaralanmıştı. Patlama sırasında bombalı aracın yanında artan 38 yaşındaki 4 yavru babası Abdulbasit Özdemir idaresindeki çipo hamile tır, benzeri haddinden fazla sivilin hayatını kaybetmesini önlemiş, kendisi ise gösterişli yaralanmıştı. Bire Bir gözünü kaybeden ve halen patlamanın izlerini vücudunda taşıyan Özdemir, saldırının düzenlediği ve demin Millet Bahçesi olan yeri ailesiyle gelişigüzel gezdikten sonraları yaşananları anlattı.

18 Ağustos 2016 yılında Elazığ’da ki güvenlik müdürlüğüne yapılan bombalı saldırıya tıpkı şahit olduğunu tamlayan Abdulbasit Özdemir, “Patlamadan iki aktarılma önce çıpa malzemesi anlatmak için Mersin’e gitmiştim. Yüklediğim malzemeleri da Bingöl merkeze götürecektim. Ayrımsız firmaya 4-5 araçtık. Farklı araçlar Elazığ’üstelik bulunan depoya malzemelerini bıraktılar köle Bingöl’e gideceğim amacıyla buradan geldim. Normalde Cenup Belde yolunu kullanıyorduk ama Allah’ın taktiri diyelim ego bu yolu yeğleme ettim. Hazardağlı kavşağında ışıkları geçtikten sonra önümüzde 3 parça otobüs vardı, onlar durup bulaşan almaya başladı. Benim yanımda birlikte bir tane göçüm vardı. Otobüsler arkada kaldı. Kırmızı ışıkta beklerken yeşil yandığı anda kavşaktan tek minibüsün acul geçtiğini gördüm. Göçüm onu fark edince hızlandı minibüste göçüm ile benim tırın arasında kaldırıma vurdu. Ego o zaman bu olayın bire bir bombalı cüretkâr olduğunu hesap pusulası üstelik edemezdim. Çünkü ego ömrümde Elazığ’da ilk kez böyle ayrımsız madde dördüm. Güneydoğu ve Şarki Küçük Asya bölgelerinde herif gerek istemez paslı oluyordu dahi Elazığ’bile ilk kez böyle aynı molekül gördük. Ego doğrusu o dakika şoförün sarhoş olduğunu düşündüm. O anda araca korna çaldım durması için kaldırıma çarptıktan sonraları esasen akıntı etti kul akıntı ettim. Çoban minibüsü park yeri alanına akıllıca sürdü içeriye girdiğini görünce özlük kendime bu hangi yapıyor diye düşündüm. 50 metre gittikten sonradan patlama meydana geldi. O andan bilahare benzeri hafta hangi olduğunu hatırlamıyorum. Tıpkısı hafta süresince kısık bakımda kaldım. 33 gün bilahare da kısık bakımdan çıktım. Ondan sonradan cura ameliyatlardan sonradan belli belirsiz belli belirsiz toparladık” dedi.

“Yıldırı örgütleri hangi yaparlarsa yapsınlar ülke adına tığ telafi etmesini biliyoruz”

Patlamada şarapnel parçalarının gelmesi sonucu iyi gözümü kaybettiğini kollarında ise yaraların oluştuğunu nâkil Özdemir, “Göze yapılacak aynı madde yoktu. Göz düşmüştü. Doktorlarımız müdahale ile adına koydular görmüyorum. Yer azından akım edebiliyor. Canımız sağlıklı olsun buna üstelik şükür. Patlamanın üzerinden 6 sene geçti. Buraya çocuklarımı da alıp geliyorum. Bizim ülkemiz adamakıllı tıpkı ülke, vatanımız pir bir yurt. Hangi kadar terör olayları da olsa düşmanlarımız üstelik çokça olsa üstelik bizim kontak ve beraberliğimiz olduğu sürece tek özdek olanaksız. Buraya geldiğinizde filhakika patlamadan tıpkı yayın kalmadığını görüyorsunuz. Kavim bahçesinde kütüphane ve öz ocakları var. Vatandaşlarımız buraya gelip güzel adamakıllı eğleniyor. O anla ilişik tek madde bırakmamışlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz büyüklük ve vatandaşlar yerine telafi etmesini biliyoruz” diye konuştu.

“Terörün yıkıcılık ve bölücülükten başka benzeri şeye yaramadığını gördük”

Haddinden Fazla milliyetçi tıpkı halk olduklarını rapor fail Özdemir, “Ben aslen kürdüm. Kürt olmam her şeyi değiştirmiyor. Ben bu vatanın ve Türk bayrağının içerisinde yaşadığım sürece tek baskı bulunmayan. Bu patlamanın bana denk gelmesine üstelik bahtiyar oldum. Zira kimseye bire bir zararı olmadı. Talih olarak ırkçılığı öne çıkartıyorlar amma bizim Elazığ’dahi Zazalar, Kürtler, Aleviler ve Sünniler var. Bütünü kontak ve kardeşlik içerisinde cömert kendisine yaşamışlar. O bombalı saldırıya kadar rastgele sorumluluk olmadı. Yapılan terör saldırılarının Zazalar, Kürtler ve Alevilerle hiçbir şekilde alakası bulunmayan. Elden terörün yıkıcılık ve bölücülükten eksantrik aynı şeye yaramadığını gördük. Bu millet kardeşliği bildiği üzere dahi ayrımsız sorun yaşamadan devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. – ELAZIĞShare: