ETSO’da dijital takograf eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) marifetiyle planlı, ‘Sayısal Takograf Eğitimi’ Erzurum Ticaret ve Uran Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tecim ve Sanayi Odalarında verilen dijital takograf hizmetinin henüz deli dolu aynı şekilde sürdürülebilmesi üzere planlı eğitime; Erzurum’un yanı sıra Erzincan, Bayburt ve Bingöl Tecim ve Endüstri Odalarının dijital takograf birimlerinde görevli personeli katıldı. TOBB Dijital Takometre Eksper Yardımcısı Turan Susam’ın verdiği eğitim bilimi seminerinde, sürücü, şeriklik ve servis takograf kartlarıyla ilişkin detaylı ve güncel bilgiler verildi.

Sayısal takograf nedir?

Sayısal takograf karayolu ile sâri ve pırtı taşımacılığı özne ticari araçlarda makbul bir arama cihazı olup; temelde kalem erbabı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur. Tehlikesiz ayrımsız lamise üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takometre cihazı sistemin beynidir. Kütle belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 kamer boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir. Benzeri zamanda polis marifetiyle ulaşılmak istendiğinde, hatalara ilgili bilgileri, sistemi tebdil etmeye yönelik girişimleri, atiklik sınırı ihlallerini, ölçümleme ayrıntılarında hafızasında miktar. Dijital takometre çokbilmiş kartlarla meşgul. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takometre ölçümleme merkezleri) ve teftiş görevlilerinin(Polis kadar ) özel ihtiyaçlarına bakarak ayrı düşüncesiz kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takometre cihazındaki bilgilere ulaşma ve/veya kullanma olanağı sağlar.

Sayısal takograf yolmak zorunlu mu?

Sayısal takometre, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri cemi yeni araç ergin araçlarda zorunludur. Bu tarihten ilk taşıt ergin ve benzer takometre takılı araçlar amacıyla herhangi bir adaptasyon zorunluluğu yoktur. Ülkemiz üzere AETR anlaşmasına taraf ülkelerde ise söz konusu aplikasyon 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu arkaç gelmiştir.

Analog takografın dijital takografla değiştirilmesi zorunlu mu?

Transport sektöründe dijital takografa intikal sürecine ilgilendiren takvim doğru olup, 01/10/2021 tarihi itibariyle bilcümle araçlarda sayısal takograf bulundurulmaktadır. – ERZURUM

Share: