Burdur’da bitirmiş ve güvenlik ekipleri tarafından kış lastiği uygulaması denetimi gerçekleştirildi

Burdur’birlikte kurnaz ve emniyet ekipleri eliyle kış lastiği uygulaması denetimi gerçekleştirildi

BURDUR – Burdur’birlikte Ilbay Ali Arslantaş’ın katılımıyla İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla yayımlanan “Kış Mevsimi Trafik Tedbirleri” konulu tamim çerçevesinde toplumsal farkındalığı çoğaltmak üzere kış lastiği denetimi gerçekleştirildi.

Köşe Bölge Gidiş Geliş Denetleme Amirliği uygulama noktasında gerçekleştirilen denetimde 1 Boşluk – 1 April tarihleri arasında araçlara zorunlu olan kış lastiği kullanımı denetlendi. Denetlemede şita lastiği takmayan sürücülere kış lastiği takmaları üstüne uyarılarda bulunuldu.

Denetim öncesi matbuat mensuplarına açıklamada bulunan Vali Arslantaş, trafik kurallarına uyulması noktasında duygunluk gösterilmesini isteyerek, kazasız bir şita mevsimi temennisinde bulundu.

Arslantaş; “Hepinizin bildiği amacıyla şita mevsimine girmiş bulunmaktayız. Kasım Ayının sonlarına doğru şita aylarında uygulanacak gidiş geliş tedbirleriyle ilgili ayrımsız güruh yapmıştık. Şita mevsimi boyunca araçların ve anahtar sürücülerinin adapte olmak durumunda oldukları kuralları belirleyerek, ilgili kuruluşlar marifetiyle kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bugün itimat ekiplerimizin, açıkgöz ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın bu alınan kış tedbirlerine (gidiş geliş kurallarına ) hangi kadar uyduklarına, ne büyüklüğünde özümsediklerini yerinde çalmak istedik. Bu imdi mürebbi ayrımsız izlence olacak. Burada Kaymakamımız, Uray Başkan Yardımcımız, İl Güllabi Komutanımız, İl Güvenlik Müdürümüz, Şoförler Odası Başkanı, Servis Odası Temsilcisi arkadaşlarımız dahi ekipleriyle birlikte bizlere haremlik ediyorlar. Hep şevket teşkilatı kendisine, şita aylarında vatandaşlarımızın canlarına tıpkısı fek gelmesin. Rüçhan kendisine araçların gidiş geliş kurallarına akıllıca olması, bakımlarının işlenmiş olması gerekiyor. Bunun birlikte kış lastiklerinin takılmış olması gerekiyor. Ayrıca Bu trafik faaliyetlerinin üzerinde devam edeceği yolların standartlara akıllıca olması gerekiyor. Fakat ülkemizde bu yol ve vasıta hatalarından kaynaklı engebe yüzdelik onun bile altında. Temel ve şanlı olanı şoförlerin da amade olması gerekiyor. Yüzdelik doksanın üzerinde sürücü hatasından kaynaklanan kazalar oluyor. Uykusuz yola çıkmayacak, trafik kurallarına uyacak. Hep bunları demin arkadaşlarımızla gelişigüzel mevrut araçlara amiyane bakarak gidiş geliş bile bire bir tıkanmaya de yol açmadan hangi büyüklüğünde uyduklarını göreceğiz. Ben şita mevsimi boyunca hep ülkemize ilimizden geçecek Türkiye’ye mukayyet olan evet da sıfır araçlara kazasız bire bir şekilde ailelerine, işlerine tıpkısı dakika ilk ulaştıkları trafik kurallarına uyarak gezi ettikleri güvenli tıpkısı seyahat diyorum” dedi.

Yapılan denetimde sürücülere alınan değişmeyen doğrultusunda sürücülere “Ülkemizde tescil edilmiş olsun yahut olmasın, ticari amaçlı gelgeç ve kayıt taşımalarında geçer taşıtlarda” 2022-2023 kış dönemi amacıyla, 01 Boşluk 2022 ile 01 Nisan 2023 tarihleri arasında şita lastiği kullanma zorunluluğunun getirildiği hatırlatılarak, özel tescilli araçlarda mecburi olmamakla birlikte, karlı havalarda kış lastiği kullanılması can ve servet emniyeti açısından faydalı olacağına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Şita Lastiği Istimal Zorunluluğunun ihlali durumunda; 2918 az Karayolları Gidiş Geliş Kanununun 65/A maddesinde “Muvakkat ve eşya taşımalarında mergup araçlarda, yılın mecburi tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmamak” hükmüne güvenerek 1.152 TL idari para cezası ile 10 ukubet puanı uygulanacağı aktarıldı.

Nahiye Bölge Trafik fal noktasında gerçekleştirilen uygulamaya Burdur Valisi Ulu Arslantaş, İl Jandarma Komutanı J. Miralay Mustafa Güder, İl Güvenlik Müdürü Beklenti Bitirik, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Kenar Belediye Komutan Yardımcısı Doç. Dr. Oğuzhan Erdoğan, Yer İlçe Itimat Müdürü Özkan Büyükyılmaz, Kenar İlçe Jandarma Komutanı J. Üsteğmen İlker Kar, Bucak Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, Bucak Şoförler ve Otomobilciler Odası Arif Mayda, Köşe Servisciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Fatih Nasip katıldı.

Share: