Hasan öğretmen evvel atandığı devlet olan Bayburt’ta 30 yıldır görev yapıyor

Bilgi bilgisi hoca Hasan Dohman, 30 sene geçmiş göreve başladığı Bayburt’ta öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

1992’üstelik Leyli Nahiye Ortaokuluna atanarak mesleğe evvel adımı atan, şu anda Bayburt Suret Yiğitlik Beyazıt İmam Dil Cambazı Ortaokulunda fariza fail Dohman, 30 yıl süresince haddinden fazla sayıda mektepli yetiştirdi.

Hasan öğretmenin yetiştirdiği öğrencilerden bazıları vali, kaymakam, doktor, avukat, hoca oldu.

Evlenmeyen Dohman, öğrencilerin harçlıkları, servis ücretleri, çul ve besin konusundaki ihtiyaçlarının karşılanmasına arkalama etti.

Dohman, hele Kovid-19 salgını döneminde hayırseverlerin dahi desteğiyle bilgisayar ve tablet aldığı onlarca öğrencinin eğitimden ansız kalmaması üzere büyük çabalama harcadı.

Çalışmalarıyla velilerin yanı sıra meslek yöneticileri ve öğretmenlerin sevgisini kazanan 62 yaşındaki Trabzonlu Hasan Dohman, AA muhabirine, 1992’dahi göreve başladığı okulda alelumum kırsal kesimden öğrencilerin bulunduğunu anlattı.

O bölüm birçok öğrencinin eğitime bitmeme edebilmesi amacıyla maddesel desteğe gerekseme duyduğunu, nedeniyle onlara arkalama etmeyi kendisi üzere zorunluluk gördüğünü dile getiren Dohman, “Tayinim memleketim Trabzon’a çıktığı halde tek gitmedim. Çocukları mutlu etmek için, onlara okulu sevdirebilmek üzere elimden mevrut çabayı harcadım. Onlar mutlu olduğu ant dünyalar benim ergin kabil mutlu oluyorum. Sorsalar bana ‘Neyin var?’ diye ‘Lojmanda tıpkısı odam, otobüste ayrımsız koltuğum, lokantada tıpkısı masam var.’ derim amma bunun yanında binlerce öğrencim olduğunu söylerim.” ifadelerini kullandı.

Dohman, okula başlayıp yaz tatiline büyüklüğünde maddi imkansızlıklar dolayısıyla ailesinin yanına gidemeyen öğrenciler gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim üstelik onlara havari olmamız gerekiyordu. Onların dertlerini, sorunlarını çözmediğimiz zaman kendimizi sorgulamamız lazım. Çocukların bizlerden çok beklentisi vardı. Onlara elbette yardımcı olalım, destek çıkalım, onların hayata atılabilmesi amacıyla elbet çaba harcayalım? Burada tıpkı çocuğun elinden tutup onu hayata henüz gür şartlarda alıştırmak beni mutlu ediyordu. Bundan ekolojik ortam bu şehirde 30 sene kaldım. Benim tek şeyim bulunmayan ama füru mutlu olduğu üzere ben üstelik mutluyum.”

Öğrencilerin türlü masraflarını eğlemek için bir nice hayırseverin bile kendisine bindi olduğunu dile getiren Dohman, yardımlarından dolayı hepsine teşekkürname etti.

Dohman, çıkışlı ettiği öğrencileriyle karşılaştığında gururlandığını tabir ederek, “Öğrencilerimizle muhtelif ululuk dairelerinde, sokakta yahut değme yerde karşılaştığımız zaman dünyalar bizim oluyor. Yani gittiğimiz yerde ‘Hocam biz sizin öğrenciniziz.’ dedikleri ant biz üstelik mutlu oluyoruz.” diyerek konuştu.

“Öğrencilere hayatın temas alanında yardım sağlıyor”

Meslek müdürü Adaletli Kacır ise Dohman’ın kendini eğitime ve öğrencilere adamış çok bulunmaz ve denk öğretmen olduğunu söyledi.

Dohman’ın tamlık imkanlarını seferber ederek 30 yılda binlerce kayırıcı yetiştirdiğini tamlayan Kacır, “Hocamızın öğrencilere katkısı yemeden içmeden benzeri öğretmenin derse girdiği 40 dakikalık süre içerisinde vermiş olduğu bilgiyle sınırlı değil, hocamız öğrencilere hayatın rastgele alanında katkı sağlıyor. Alelhusus marifet ve teknoloji alanında çocuklara ilmî hikmet aktarırken bununla birlikte hayata hazırlama, hayatı tanıma hususunda haddinden fazla balaban aynı fedakârlık ve gayretle çalışıyor.” dedi.

Kacır, Hasan öğretmenin öğrencilerin gerekseme duyduğu bilgisayar, tablet gibi çevirici gereçlerin yanında ortaya koymak, üzeri, dalan ve spor malzemelerini de zat imkanlarıyla temin ettiğini söyledi.

Hasan Dohman’ın maaşını bugüne büyüklüğünde bilcümle öğrencilere harcadığına dikkati çeken Kacır, şöyle konuştu:

“Harçlığı münteha köyüne, evine gidemeyen mektepli varsa onların harçlığını temin bedel. Okulumuzda değişik spor dallarında kudretli öğrencilerimiz var. Bu çocuklara birlikte materyal noktasında katkı sağlar. Bire Bir öğrencimizi 2 ay evvel yetersiz dışına gönderdik. Tekrar onun trafik masraflarını üstlendi. Yani her alanda çocuklarımıza raci bire bir sarıklı. Rabbim böyle öğretmenlerimizin sayısını artırsın. Hasan hoca bizim üzere haddinden fazla zer ayrımsız meslektaşımız. Kendisi temas antlaşma arz şişman sermayesinin yetiştirdiği talebeleri olduğunu söyler. Ülkenin her sathında, ayrımlı bölgesinde vatanımız amacıyla çalışan çaba eden yetiştirdiği tendürüst nesiller var.”

Adil Kacır, Hasan Dohman’ın kendini ülkesine öğrenci katmak için vakfetmiş tıpkı adam olduğunu vurgulayarak, “Emekliliğinden sonradan bu okulda kendisini eğitime ve öğretime adamış biri yerine anılacak. Sanıyorum onun üzere genişlik iri itibar madalyası de budur.” ifadesini kullandı.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Cemalettin Mehmetoğlu da Hasan Dohman’la 12 yıldır birlikte çalışmaktan onur duyduğunu dile getirerek, “Onun genişlik nazik derdi ayrımsız çocuğun yüzünü güldürmek. Sokakta alay malay gezdiğimizde bozuk öğrencileriyle karşılaşıyoruz. ‘Hocam beni dershaneye gönderdi, bana montgomer aldı, bana pabuç aldı.’ diyen tıpkı sürü eş var. Yani bugüne kadar okulumuzda dokunmadığı mektepli yok. Ekol dışında bile yine güçlükler içerisinde okumaya müteharrik öğrencilere elini uzatıyor.” diye konuştu.

Share: