Hayvanlara ‘Nalbulans’ ile manikür-pedikür bakımı

Kahramanmaraş’ta Kenan Kaya, ağız ağıza kendisinin tasarladığı ve ‘Nalbulans’ adını verdiği gezici dizgeli aracıyla gezerek, kocabaş hayvanların manikür-pedikür bakımını gerçekleştiriyor.

Elbistan ilçesinde Kenan Kaya değişik şehirlerde hayvancılık yaparak geçimini sağladığı dönemde çiftliklerde gördüğü ve oldukça fiyatlı olan keski bakım sistemini memleketinde hayata geçirmeye karar verdi. ABD’li bir profesörden eğitim düz, ardından dahi mapus şeklindeki sistemi tasarlayıp realizasyon ettiği parçalarla birleştiren Kayaç, elektrikle müteharrik seyyar manikür-pedikür aracına ‘Nalbulans’ adını verdi. Kayaç, mahalle mahalle gezerek ‘Nalbulans’la hayvanların ayaklarını, halatlar yardımıyla çakılı ayla getirdikten sonradan tırnak kesimi, tedavisi ve bakımını nazik aynı titizlikle yapmaya başladı. İlk geçmiş çevresinde görenlerin güldüğü Kaya’nın, şimdi çevre illerden da iş alarak ekmeğini kazanması denk oldu.

Sakarya’bile bu işle tanıştığını belirten Kenan Kaya, “Memleketimizde zat hayvanlarımıza bakım yaparken bu sektördeki açığı gördüm. Hayvanların ve vatandaşlarımızın yararına olması için bu işe başladım. Haddinden Fazla şükür şimdi mekân beni çok seviyor. Her yerden telefon geliyor. Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve çevredeki bir nice ile gidiyorum. Herhangi Bir molekül efsanevi sağlığı üzere. Hayvanları yaşatalım kim biz de yaşayalım. Arabamın ismi haddinden fazla bent çekiyor. Efsanevi sağlığına koşturduğum amacıyla insanlar için cankurtaran neyse hayvan bilimi üzere bile ‘Nalbulans’ olsun dedim. Bu ismi bulan dahi benim. İşime verdiğim önemi belirtmek istedim” şeklinde konuştu.

“Çevresindekiler evvel geçmiş gülerek izlemiş”

Tamamen kendisinin yaptığı sistemin mücahede şeklini anlatan Kayaç, ilk ilkin çevresindekilerin namına güldüğüne üstelik değindi.

Teker sisteminin fabrikada bile olmadığını dile getiren Kaya, “Kâffesi ahali emeği göz nuru. Hepsi zat tasarımım. en üst cümle bu. Bunun teker sistemi, bu makineleri geliştiren fabrikalarda da bulunmayan. Tekerler, hayvanların huysuzlandığında dengede durmasını sağlıyor. Bunu ego kendim yaptım, kendim geliştirdim. Fabrikadan alsaydım 160 bin lira verecektim. Hayvanı ve ayaklarını sabitleyen elektrikli benzeri mekanizma var. İlk zamanda bu makineyi yaptığımda bana çokça güldüler. İnsanların el ve ayakları kabil hayvanlarda de kullanılmamış keski gelme durumu oluyor. Ayaklarında deri yığılması oluyor. Nasır oluşuyor. Tırnağın altına ten yığıldığında çok tasalı ediyor. Tığ birlikte bunu temizliyoruz. Kesiyoruz. İlaçlıyoruz ve bakımını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Amerikalı profesörden terbiye almış

Büyükbaş hayvanların ayaklarındaki hastalıklarının giderilmesi, benzen ve et verimi amacıyla keski bakımının önemine de değinen Kayaç, “Lüzumlu bakımı yapılıp hayvanın sağlığı düzeldiğinde çok tez benzeri iş oluyor. Hem et hem birlikte süt verimi yönünden adamakıllı gelişiyor. Süt verimi hayvanına bakarak 3-5 kilo artıyor. Besicilerimiz birlikte bu durumdan gayet kıvançlı. Ego da bu işi yaptığım amacıyla kendimle hava duyuyorum. Elhak burada ana eke olan efsanevi sağlığı. Bu işin eğitimini de İstanbul’bile Türkiye Jokey Kulübü’nde alıyorum. Amerika’dan Kentucky Üniversitesi’ndeki nalbant profesörü işin tekniğini öğretiyor bize. Ben bile eğitime baş döndürücü önem veriyorum. Bu işi Kahramanmaraş bölgesinde resmi namına özne bir tane yaşama da benim” değerlendirmesinde bulundu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: