İmamoğlu: “Birilerinin Eş Vakıflarına, Zatî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Hoşgörüsüz Alabilmek Namına Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Memleha Vadi Evleri projesi için “Adalet Sahibi Daire Belirleme Ad Çekme Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstlenme edilen süreden 6 ay geçmiş daireleri türe sahiplerine teyit edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim sosyal düz ürettiğimiz yerler, apayrı projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin familya vakıflarına, birilerinin zatî kullanımlarına tahsis edildi. Yemeden Içmeden Başakşehir’birlikte 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları yeniden köylü alabilmek hesabına, millet adına. Biz öyle yapmıyoruz; ne yapıyoruz? Belediyemize düz kazandırıyoruz. Kimi yerde çocuk yuvası, birtakım yerde Aile Sağlığı Bindi Merkezi, bazı yerde Psikolojik Meşveret Merkezi, bazen yerde kitabevi yapıyoruz. Hemen şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Ayrımsız o kadar çocuk yuvası katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ vasıtasıyla 31 Mayıs 2021’üstelik temeli atılan KİPTAŞ Tuzla Düzlük Evleri üzere “Doğruluk Sahibi Kat Tespit Kura Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Yüksek Emiri Koca Hars Merkezi’nde, noterlik nezdinde gerçekleştirilen çekiliş öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Umumi Müdürü Ulu Aldanmaz birer meşveret yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının kısaca kırk küsur yılı o alanda önceki benzeri insan namına; bilcümle bilgimi, görgümü, erke bu anları aktarmaya himmet ediyorum. Yaşadığımız işte hesaplı mesail, yaşadığımız o teknik mesail, insanların bölük ihtiyacının giderilmesi, insanların artık keski içinde olan tahaffuz ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu hep alay malay fasletmek zorundayız. Ağırbaşlı adımlar atılmak zorunda.

BASAMAK SORUNU TEK BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR MASLAHAT DEĞİL: İBB ve ilişkin kurumlar yerine akıllıca ödeme koşulları olan, depreme dayanıklı ve dizayn gücü faziletkâr konutlar teksir hedefindeyiz. Hane sorunu, tahaffuz sorunu, aynı ülkede tek başına ayrımsız kurumun çözebileceği tıpkı sav değil. Yani bunu otursun tek başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi elhak, çözemiyor. Bu tıpkısı suçlama cephesi değil. Ara Sıra konular vardır ki -biz çokça severiz bunu- orada el birliği gerekir. Yavaş birliği gerekir. Bire Bir arada konuşmak, tıpkısı arada hal hatırlamak gerekir. Depremle savaş üzere. Basamak sorununu bilcümle alay malay ayrımsız seferberlik halinde çözmek gibi. Zira bunu paydaşları var. Iktisadi paydaşları var. Müstahsil paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bütün bu paydaşlarla aynı arada üretmek, önemli ayrımsız mesele.

KİMİN MALINI YARARSIZ YAPIYORSUN?: Biz hangi yapıyoruz öz organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki bilcümle imkanlar ile bu anlattığım prensipleri asla bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi bitmeme fail sürecinde dahi işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini üstelik strateji ederek, ayrımsız totaliter hizmet ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz maslahat, benzeri yandan çağdaş ve kat sayı toplumsal hane tayyetmek, bir yandan dayanabilen konutlarla İstanbul’u pekiştirmek, benzeri yandan de insanlarını ithaf etmek. Buradan denk çıkarttığımız seçme işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz ki, aha hakeza olmalı. Bizim gerçekte bu hamleleri, bu şekilde yaparken, bir şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Biz, bunu bakanlığımızdan ve sair kurumlarımızdan bekliyoruz. Bu Arada konuşalım. Bu Arada üretelim. Yani bizim görevi devralmadan ilk imarlı, düzenlenen, hassaten projeli, hatta ruhsata münfail arsalarımızla ilişik, biz orada binlerce daha içtimai konut üretebilirdik, bibi davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 kamer sonradan tutumsuz arkaç getiren, 3-4 kamer sonradan ruhsatını tahrip fail, hane projesi üzere ben almamışım arsayı, benden esbak dümen almış, orada yapım yarmak üzere, orayı yeşil alan haline getiren aklı, vallahi bile tallahi üstelik benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu niye yapılır mesela? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil kim. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla hakeza yapabilirsin? Bu lacerem bire bir siyasi tehlike yahut tutku?

SOSYAL ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, cesamet kurumlarından, farklı düşüncede insanlar eliyle yönetilseler de birlikte iş üretmesini bekliyor. Bu kavramla bölük meselesine bile bakabilsek. Zaman ülkemizde göz sorunu var. İnsanlar hane alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz format bu. Ama bunları aşacağız. Bunları bırakmak amacıyla çok ahenktar çalışmalarımız var. Bizim içtimai kayran ürettiğimiz yerler, bambaşka projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin aile vakıflarına, birilerinin kişisel kullanımlarına tahsis edildi. Yemeden Içmeden Başakşehir’üstelik 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları esasen geri alabilmek adına, budun hesabına. Tığ öyle yapmıyoruz. Ne yapıyoruz? Belediyemize alan kazandırıyoruz. Kimi yerde kreş yapıyoruz, bazı yerde Familya Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz, birtakım yerde Ruhsal Enformasyon Merkezi yapıyoruz, bazen yerde kitabevi yapıyoruz. Elden şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Bire Bir o kadar çocuk yuvası katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Yok olanı yapıyorsak, herhalde biraz de ‘Marifet iltifata tabidir’ diye sizlerin bunu bilmesi geçişsiz. Evvel, 3 pare henüz darülfünun mektepli yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık mikro sayımızı. Seneye 16 olur. Şu dakika 3 bin bin akak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. yegâne yatağımız yoktu ayrımsız öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 parça. Kayırıcı İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Olur mikro yapılmasına destek olunmadı mı? Olundu. Ama temelinden yapıldı, açacak teslimi birilerinin karı vakıflarına konfirmasyon edildi. Refik şehremaneti hava; hepimizin yani. Böyle tıpkısı şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında mütezayit tıpkısı öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Gençler bu imkandan maaş 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Çünkü tayin ettiğimiz aileler, kendileri tek direkt o yurtlara kaydoldular. Gelir durumlarına bakarak, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK KONUT PROJELERİ ÜZERINE DA BIDAYET VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Şişman konut ve kentsel transformasyon kapsamındaki çalışmaları tamlık İBB kurum ve birimlerinin eşgüdümlü kendisine yürüttü. Kentin bu anlamdaki hikmet, teknik ve tecrübelerini Türkiye’nin ayrımlı illerine da taşıyacağız. Biz, bizimle hisse senedi yapmak talip Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı araklayıcı temas belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya para akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, doğru arsalarda, akıllıcasına işlerin yapılması noktasında da Türkiye’ye örnek olabilecek göz projeleri yapma üstüne tıpkısı start verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilişik dahi evvel anne atmamızı yapacağız andıran zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, nüfus bilimsel, kültürel ve geleneksel özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin herhangi bir durumunda, aynı yükseklikte, bire bir demirli beton kıvrımlarıyla, ayrımsız kesitlerle. Yâren bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir amma Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’ya yakışmaz. Oraya ayrıksı tıpkısı husus tasarlarsınız. Öne sâdır taşı vardır, öne sâdır rengi vardır, öne çıkan önemli kültürü vardır. Söz Gelişi Gaziantep’te ayazlık ayrımlı kullanılır, amma Kastamonu’dahi o lüp içinde ayrıksı kullanılır. Değme kavuşum yemek kültürü var. Temas kavuşum tıpkı yaşam biçimi var. Burada de kültürlerin aynı araya geldiği tıpkı biçimsel proses var. O bakımdan biz bunu de tanıt fail altın tıpkısı çalışmayı Türkiye’ye hediye edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A ISTEKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM: Canan Genel Müdürümüz 3 Çatlak’ta evlerin tasdik edileceğini söyledi. Tören yaptığımızda, habbe bütün eş alanlarla ait sorunları çözgün olur ise ve hayati bazen ihtiyaçların külliyen giderildiği bir düzlem evet ise sıcak suyundan saf gazına, elektriğine; tıpkı bile ‘Hazır, oraya ivedi taşınmam gerekir’ diyen kabil, 10-15 sülale evet ya söylenegelmiş. O devir ego bile benzeri ailedeki kahvehane içmece arzumu biraz henüz ansız çekmiş olurum. Bunu birlikte gerçekleştirirseniz, o tarihte bu güzel an birlikte yaşanmış oluruz. 6 ay geçmiş bitirerek, insanları elan er bahtiyar edebilmenin zaman kul olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri amacıyla, Genel Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bütün çalışanlarına, oradaki yüklenici firmamızın hassasiyetine ve değerli çalışmalarına gönülden teşekkür ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ödeme planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Tuzla Vadi Evler projesini dahi Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu üzere, belirlenen tarihlerinden ilk tasdik edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Yüksek Aldanmaz şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üstünde müracaat aldık. Bu projemizde meydan düzlük 9 adet cadde üstü dükkanla, gene Tuzla’dahi ‘Aydınlıkevler’ projemizde meydan kayran 10 sayı ana yol üstü dükkanımızı 12 Teşrinievvel Çarşamba günü, yeniden ayrımsız KİPTAŞ geleneği haline gelen müzayede yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize bire bir hakikat hazfetmek hem üstelik siz adalet sahiplerinizin dairelerinize oturmadan önce sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata buyurmak. Konfirmasyon esas tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Ara 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden tamam 6 kamer er doğrulama ederek, yeniden toplumsal konutlarda bire bir KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken konfirmasyon yapacağız.”

Konuşmaların peşi sıra İmamoğlu, CHP İstanbul Saylav Gökan Yiğit ile beraberlerindeki gök bilimi, Bakırköy 23. Noter Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde önceki talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ SU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Tuzla Yer Evleri sosyal göz projesindeki 158 gayrimenkul amacıyla 39 bin güç başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve henüz önce KİPTAŞ’tan ev satın almayanlara öncelik tanındı. En beş altı yüzde 40 oranında özürlü vatandaşlar, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler ile pandemi döneminde yüksek çabalama gösteren sağlık çalışanları imtiyazlı grup namına tanımlandı ve kendilerine ev ayrıldı. 5 blok, 149 bölük ve 9 ticari birimden oluşan ve kaliteli malzeme kullanılarak tamamlanma aşamasına gelen projede, alıcılara dönemin arz akıllıca ödeme şartlarını sunuldu. Memleha Vadi Evler projesi, Türkiye’bile ilk defa bire bir içtimai bölük projesinde makbul “Boz Su Kavrayışsız Avantaj” sistemiyle da ön plana artık. Bu sistemde evlerde beğenilen sular (duş, küvet, ayakyolu, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. mevrut evsel nitelikli atılmış sular) arıtılarak, baştan (klozetlerin rezervuarlarında ve bostan sulaması amacıyla) kullanılıyor. Sonunda hem su faturalarından hem üstelik günde sayı farkı 100-150 kişinin ihtiyacı olan kısaca 20 bin litre sudan artırım edilerek, katıksız akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına yetişkin katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Memleha Yer Evler; modern mimarisi, çocuk oyun alanları, cadde üstü dükkanları ve duvarlarla dönük olmayan dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye bile derece katacak.

Share: