İngiltere’nin “Gitmeyin” uyarısı yaptığı ilimizdeki konsere 20 bin hayat katıldı

Şırnak Valiliği ve Şırnak Belediyesi organizasyonuyla yapılan Şırnak Firez Şöleni Konserleri’nde güzeşte gece binlerce kişinin katıldığı konser düzenlendi.

Şırnak Üniversitesi yerleşkesindeki ayak topu sahasındaki etkinliğe Şırnak Valisi Osman Bilimci, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman ve 20 bin hayat katıldı. Etkinlikte Şırnaklı dengbejler, yerel hanende ve içtimai iletişim araçları fenomeni Tıvorlu İsmail ile hanende Alişan sahneye daha çok. Alişan ile Tıvorlu İsmail, konserde ikili yaptı. Şırnaklılar, konserde seslendirilen şarkılarda halay çekip eğlendi.

ŞIRNAK VALİSİ YAPILAN UYARIYI HATIRLATTI

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı ise İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nca toplumsal medyadan 27 Eylül’da asayiş gerekçesiyle kente gidilmemesi yönünde yapılan uyarıyı hatırlatarak ailesi ve gençlerle gelişigüzel burada olduklarını söyledi.

“BURADA SAĞLIK VAR, MUTLULUK VAR”

Bu uyarıyı yapanların amacının ülkeyi uzaklaştırmak olduğunu tabir fail Bilimci, “Onlar buradaki Kürt halkının dostları değil. İngilizler birlikte Almanlar de buraların düşmanları. Doğrusu Osmanlı’dan beri buraya düşmanlık yapmışlar. Malum 100 yıl geçmiş bu bölgede başta Irak, Suriye koyulmak amacıyla karıştıranlar onlar. Zaman Suriye’bile şayet 1 milyon adam ölmüşse bunun müsebbibi İngilizler, Almanlar ve Fransızlar, Amerikalılar. Burada erinç var. Mutluluk var” şeklinde konuştu.

“ONLAR BİZE ÇOK MOLEKÜL BORÇLULAR”

Asayiş ile ilişik hiçbir sorun olmadığını belirten Bilim Adamı, “Gecenin bu saatinde insanlar bahtiyar benzeri şekilde eğleniyorlar. Güvenlikle ilişkin tek sav yok. Ben onlara şurası inandırmak istiyorum; eğer onlar Londra’dahi, Berlin’de rahatlarsa tığ zaman burada Şırnak’ta huzuru ve güvenliği sağladığımız üzere rahatlar. Onlar şunu unutmasınlar; Avrupa Birliği ve NATO’nun sınırları Şırnak’tan, Hakkari’den başlar ve burası güvenliyse onlar dahi güvendedir. Şunu bilsinler kim gerçekte onlar, bize çokça özdek borçlular. Tığ onların güvenliğini sağlıyoruz, huzurunu sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktiflik, Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü Nutuk Topluluğu gösterisi ve konserlerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Share: