İzmir haberi | Inanılmaz dolandırıcılığa İzmir merkezli 3 ilde ameliyat: 6 murakabe

Yüzlerce kişinin etiket ve cesaret kartı bilgilerini ele geçiren ve düzme kimliklerle internet üzerinden aksata yaparak vatandaşları kıygın eden şebekeye İzmir merkezli 3 ilde faaliyetler düzenlendi. Cerrahi Müdahale çerçevesinde gözaltına alınan şüphelilerden 4’ü tutuklandı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde hesaplı soruşturma çerçevesinde İzmir İl Itimat Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Büro Müdürlüğü ekipleri, yüzlerce vatandaşın kimlik ve güven kartı bilgilerini ele geçirerek vatandaşların bilgisi ve rızası dışında adlı markalara ilişkin online mağazalardan çul ürünlerini satın kayran, satın aldıklarını ürünlerin bire bir kısmını online yerine ürünleri isteyen şahısların adreslerine sipariş veren, ürünlerinin ayrımsız kısmını ise düzme kimliklerle şahsen kendileri tasdik düz, aldıkları ürünleri orostopolluk/gardrop uygulamaları üzerinden daha düşük bedelle satışa çıkaran şebekeyi çökertmek için faaliyet başlattı. Şüphelilerin üçüncü şahıslara ilgili güven deneyli bilgileri ile yüzlerce vatandaşa ilgili etiket bilgilerini bilgisayarlarında ve çökertme telefonlarında depoladıklarını tayin fail ekipler, ameliyat üzere düğmeye bastı.

3 ilde 6 adrese eş anlı cerrahi müdahale

Şüphelilerin etiket ve bulunak bilgilerini belirleyen siber polisi, İzmir’da 3, Ankara’da 2 ve Tekirdağ’da 1 adrese senkronik ameliyat düzenledi. Operasyonda 6 suratsız gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda suçta geçer not haddinden fazla sayıda sayısal gereç ele geçirildi. Ayrıca dijital materyaller üstünde yapılan incelemelerde üstelik haddinden fazla sayıda vatandaşa ilişik kredi kartı ve kimlik bilgilerinin tabaka alındığı tespit edildi.

4 karanlık tutuklandı

Gözaltına alınan şüphelilerden 1 can, emniyetteki ifadesinin arkası sıra azade bırakılırken, adliyeye irsal edilen K.İ., O.Ş, E.Ö. ve A.T. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Operasyonda gözaltına alınan ve özge şüphelilere vatandaşların emniyet kartı bilgilerinin teminin sağladığı tayin edilen ‘Joker’ harf ünlü M.U.’nun ise emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. – İZMİR

Share: