Kadınlar Köy Yaşam Merkezlerinde sosyalleşiyor

Bitlis ve ilçelerinde kurulan 37 Köy Yaşam Merkezinde kadınlar, dikiş tertip ve çul kurslarında yetişek görüyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı projesi kapsamında, kent merkezi ve ilçelere merbut köylerdeki sakat okullar onarılarak Köy Dirim Merkezi’ne dönüştürülüyor.

Şu temel kadar tamamlanan 37 merkezde açılan kurslara katılan kadınlar, ahali becerilerini geliştiriyor, sosyalleşme imkanı buluyor.

Küçükçekmece köyündeki merkezi ziyaret eden İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Tehlikesiz Korkmaz, gazetecilere, açılan dirim merkezlerinin köyde dallı güllü kadınlar amacıyla makro olduğunu söyledi.

Dikiş nakış ve giyim kurslarına gelen kadınların, hem patika öğrendiğini hem üstelik ev bütçelerine katkı sağladığını belirten Korkmaz, şunları kaydetti:

“Burada hem ilkokul hem de ortaokulumuz var. Esas sınıfıyla beraber 127 öğrencimiz var. Eski okulumuzu onararak Karye Dirim Merkezi’ne çevirdik. İlk etapta kadınlar amacıyla 2 ağırşak açtık ve 27 kursiyer iştirak sağladı. Bir zamanda erkekler amacıyla da arıcılık, meyvecilik, hayvan yetiştiriciliği ve bu alanlarda gerekseme mahsus kurslar birlikte Umum Eğitimi Merkezi üzerinden açılacak.”

Share: