Kamer çiçeği üretimi yüzdelik 400 arttı

Sivas Kültür Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas’ta gün çiçeği ekiminde geçmiş yıllara göre yüzdelik 400 artışın olduğunu söyledi.

Sivas’ta önceki yıllarda kestirmece 20 bin dönüm alana ekilen gün çiçeği 2022 yılında kapasitesini artırarak 134 bin 500 dönüm alana ekildi. Çiftçilerin dünya ve çerezlik ayçiçeğine yönelmesiyle 134 bin 500 dönüm alanda mezru olan ayçiçeğinden 45 bin titrem ve üst rekolte bekleniyor. Başkan Çetindağ, büyüklük eliyle desteklerin ve fiyatların faziletli tutulması halinde gelecek yıllarda üreticilerin kapasitelerini henüz üstelik arttıracağını söyledi. Mavera yandan Çetindağ, rekolte artışının markette ki yağ fiyatlarının dahi düşmesini sağlayacağını anlatım etti.

“Yağ fiyatlarının düşmesi üzere ekinci devreye girdi”

Başkan Çetindağ, artan yağ fiyatlarının ardından çitçilerin elini taşın altına koyduğunu rapor ederek, “Pandemiden sonra çiçek yağı ve diğer yağlarda olan eşit artışından bilahare Türkiye’mizde yağ fiyatları yüksek oranlara ulaştı. Devletimiz bunun önüne saklamak amacıyla ‘günebakan ekimine mıntıka bazında izin ediyoruz’ dedi. Sivas’ta ise Hafik ilçesi mıntıka bazında cevaz edilmeye başlandı. Bizim Sivas’ta olan çiftçilerimiz da ayçiçeğini alelacele gündeme alarak güzeşte yıllarda 10-20 bin dönüm ekerken bu yıl 134 bin 500 hektar üzerinde arsız. Bunun yaklaşık 25-30 bin civarı çerezlik geriye kalan 90-95 bin tonu de dünya gündöndü adına ekildi. Ayçiçek antagonist fiyatlarının düşürülmesi amacıyla bizim çiftçimiz aceleten devreye girdi. Şuanda tam bire bir hasat yaklaştı. Bizim gezilerimizde aldığımız bilgilerde rekoltenin yaklaşık 45 bin titrem civarında olacağı söyleniyor. Bu sayının altında değil üstüne türlü. Ayçiçek yağına devletimiz dahi dolgunca karşılık verirse, biz bunu 2022 ekilen 134 bin 500 hektardan ati sene 250-300 bin hektarlara çıkarmayı düşünüyoruz. Tığ burada çiftçimizin yanındayız, zira bu günâşık yağının Türkiye’nin gündeminden kesmek istiyoruz. Devletimiz desteklerini verirse, çiftçimizde kıvançlı olursa önümüzdeki yıllarda katlanarak gidecek. Sivas’ımızda ayçiçeği tek ekilmeyen tıpkısı bitkiydi amma bizim çiftçimizin hassas ve vatanını milletini sevmesinden belde de dakikasında günebakan ekimine başladı ve çokta liyakatli oldu. Burada devletimize bile teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

“Rekolte artışı market fiyatlarında da düşüş sağlayacaktır”

Başbuğ Çetindağ, üreticiye verilen desteğin tüketiciye yansıyacağını belirterek, “Sulama ile ilişkin Sivas’a haddinden fazla iri yatırımlar yapıldı. 2022 yılında güzel bire bir rekoltemiz olacak. Önümüzde kim yıllarda çiftçimizin sıradan servet kazandığı ant dekarını yükselterek mevki ekonomisine bundan sonra katkıda bulunacak. Bu yıl 45 bin ton gündöndü yağının birlikte ülke ekonomisine nazik katkısı olacağına inanıyorum. Tığ üretmeye devam edeceğiz yeter kim devletimiz çiftçimizin girdilerini düşürsün. Şayet üreticiye bindi verirse bu format tüketiciye bile yansır. Tüketicinin elan şen yemesi amacıyla üreticiyi destekleyeceksin. Geçen yıllara kıyasla bu sene yüzdelik 300-400 artma var. Bu yıl ilk olan ekimde çiftçimiz kazanırsa ati sene 250 bin yahut 300 bin hektar ilk teşrin türlü. Bu yıl denemeydi ilk defa ekiyor çiftçimiz, bunun meyveleri 2023 yılında henüz iyi görülmüş olacak. Devletimiz ve birlikler gani karşılık verirse girdilerin yükü bile hafiflerse biz her şeye hazırız. Rekolte artışı market fiyatlarında da düşüş sağlayacaktır, tüketicinin sofrasına kadar indirim sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: