Kapadokya’da defa çalışmasında peribacalarının yıkıldığı iddiasına tekzip

Ortahisar Belediye Reisi Mustafa Acı, Nevşehir’in Ortahisar ve Göreme beldesi arasına yapılan misil çalışmasında peribacalarının hisse senedi makinesi ile yıkıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Kötü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gâh toplumsal medya hesaplarında yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

İki beldeyi birbirine bağlayan ve uzun yıllardır mergup yolun, Göreme Kemiksiz Gelgel Müzesi’nden geçtiğini, bu alandaki tarihi kilise ve peribacalarına engel verdiğini nâkil Keder, Kapadokya Alan Başkanlığının kararıyla bu yolun trafiğe kapatılması amacıyla başlanılan mütenavip yolun yapımının sürdüğünü dile getirdi.

Çığlık, mütenavip posta çalışmalarının 2,2 kilometre uzunluğunda, 5 ila 7 metre genişlikte ve mevcutta makbul kadastral nöbet hattında yürütüldüğünü, yolun serencam 200 metrelik kısmında vadi düzlük peribacalarına kötülük verilmesinin bahis konusu olmadığını rapor etti.

???????Ortahisar-Göreme arasındaki trafiğe daha kapatılmamış bozuk yolu kullanan ciddi tonajlı araçların yaydığı titreşimin çevredeki tarihi kiliselerin fresklerinde dökülmelere sebep olduğunu anlatan Keder, çalışmanın Kapadokya’nın geleceğini kurtarmaya yönelik olduğunu vurguladı.

“Peribacaları yıkılıyormuş gibi tıpkısı takanak yaratılmaya çalışılıyor”

Toplumsal medyada peribacalarına uymazlık verildiğine müteveccih iddiayı paylaşanların projeyle ilişkin bilgelik sahibi olmadıklarına dikkati calip Ateş, şöyle bitmeme etti:

“Halihazırda kullanılmakta olan Ortahisar-Göreme yolunun altında, yaptırdığımız jeoradar çalışmasına göre 7-8 çıngı kaya dam bulunmaktadır. Bunların kilise yahut ayrımlı aynı müştemilat olup olmadığı anbean dolaşma yüzüne çıkma. Muhalefetin dediği kabil biz Kapadokya’nın kalbine cembiye saplamıyoruz, mecmu aksine 50 yıl evvel saplanmış hançeri çıkarıyoruz. Yıpranmamış alternatif yolla, on paralık zararsız diyebileceğimiz bu yolla, mevcut yolun altındaki kilise ve bire bir müştemilatları de kurtarmış ve turizme açmış olacağız. Peribacaları kesilmiyor. Orada elan ilk müsaadesiz yapılan iki skor WC ünitesi kaldırıldı. Bununla ait Kapadokya Alan Başkanlığının kararları var. Onun dışında tek peribacası veya kiliseye engelleme edilmedi. Katiyen böyle tıpkı nitelik söz konusu değildir. Medyada çıkan görüntüler farklı aynı taraftan elektrik yapılarak özellikle peribacaları yıkılıyormuş üzere bire bir takanak yaratılmaya çalışılıyor. Böyle tıpkısı boyut katiyen söz konusu değil. İki geriden geriye tuvaletin olduğu kaya kıytırık bir kayaç.”Share: