‘Kar Kaplanları’nın 5 metreyi bulan karla mukavim mücadelesi

– ‘Kar Kaplanları’nın 5 metreyi bulan karla pek mücadelesi

MUŞ – Muş’ta henüz evvel aktif olan kar yağışı ve fırtına zımnında 10 köy ve 21 mezraya ulaşımın sağlandığı Üçevler Grup karye uğrunda vadi saha 5 metreyi bulan karda öğün açma çalışmaları bitmeme ediyor.

Muş İl Hususi İdaresi karla uğraş ekibi, bölgede tipi ve fırtına zımnında kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğu 2 bin 500 rakımlı Üçevler kadro köy uğrunda kar tasfiye çalışması başlattı. İş makinesi operatörü Haşım İnce, bölgede çığ riski olmasına karşın el küşat çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirtti. 3 günden beri 10 köy ve 21 mezarının ulaşımını sağlayan Üçevler kol karye amacında karla savaş çalışmalarını sürdürdüklerini rapor eden İnce, “Üçevler takım köy amacında sıkıntı ve tipi nedeniyle yer kayran kar kalınlığı 4-5 metreyi bulmaktadır. 7/24 esasına bakarak çalışmaktayız, ancak çığ tehlikesine rağmen karla savaş çalışmamızı yürütüyoruz. Bölgede çığ riski olmasına karşın vatandaş mağdur olmasın diye bu yolu açıyoruz” dedi.

Kar kalınlığının bölgede 5 metreye ulaştığı ve çığ tehlikesi korkusuyla öğün küşat çalışmalarını adım adım sürdürebildiklerini anlatan gelişim makinesi operatörü Haşım İnce, “Köylere fakat 3 çevrim bilahare ulaşımı sağlayabileceğiz. Çünkü kar çokça katır kutur. Makineler zorlanıyor. Buna rağmen devletimizin birlik imkanlarını kullanarak yolda ulaşımı sağlamaya çalışıyoruz. Köylerin alternatif yolu vazıh ama vatandaşımız üzere bu öğün hem bodur ve rahattır” ifadelerini kullandı.

Share: