Karçev Başkanı Kahraman: “Bilcümle birlikte Bir Dürüst Kars Uygulaması… Türkiye’nin ve Ihtimal da Dünyanın Sunu Yoğun Kent Suçlarından Biri Kars’ta İşleniyor”

Kars Belde ve Şehir Hukuku Derneği (KARÇEV) Başkanı İnan Akgün Yiğit; Kars Karakurt’ta yapılan istenen hidroelektrik santralci için alınan iki ÇED raporunun nakız edilmesine karşın, hız süreci bitmeme ederken yaşananları “Tamam birlikte bir ‘AK Kars’ uygulamasıdır” sözleri ile anlattı. Kahraman, “İkinci ÇED raporu duruşma yoluyla tahrip edilince haddinden fazla tanıdık aynı yönteme başvurulur. Projenin ÇED dosyasını Geçek İstanbul’un da ÇED dosyasında imzası kâin benzeri firmaya yaptırmaya başlar ve 30 günlük, idarenin savunma süresinin dolmasına 4 gün kaldığında, 26 günlük tıpkı rekor sürede 3’üncü öğün ÇED raporu alınır. Bu süreç tamamlanmadan, duruşma süreçleri bitmeden bu baraj tamamlanır, biter ve akarsu tutmaya başlar. Karakurt köylüleri yolu, suyu ve elektriği sıfır tıpkısı alana menkul” dedi. Kahraman, ” Türkiye’nin ve ihtimal birlikte dünyanın sunu ağır sıklet kent suçlarından biri, bildirme şişman yer katliamlarından biri Kars’ta işleniyor” diye niteleyerek konuştu.

Kars Kasaba ve Şehir Hukuku Derneği (KARÇEV) Başkanı Av. İnan Akgün Alp, düzenlediği matbuat toplantısında, Türkiye’nin sunma balaban kent suçunun Kars’ta işlendiğini söyledi. Yiğit, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TAMAM TANIDIK ‘AK KARS’ UYGULAMASI”

“Bu hafta ilimizde; Sayın Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı’nı ağırladık. Çek Cumhuriyeti’nden kalkarak, Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünde Aras Nehri’nin kollarının üstünde benzeri hidroelektrik santrali ayırmak için mevrut aynı firma oldu. BİLSEV Enerji Istihsal ve Tecim A.Ş… Bu firmanın hidroelektrik santrali imal aşamasındaki hikayesini ve serüvenini en edeceğiz.

Birlik de aynı ‘AK Kars’ uygulamasıdır. 20 yıldır şehrimizi muhasır ‘AK Kars’ zihniyetinin benzeri yansımasını anlatacağız. Bir firma sağlık Çek Cumhuriyeti’nden. Firma Karakurt köyünü de kapsayan alanda hidroelektrik santrali fora etmek lüzumlu. ÇED raporu hazırlar. ÇED raporu, Erzurum İdare Mahkemesi vasıtasıyla 2019/193 ana dar kararla bozma edilir. ‘İptal edilmedi’ diyenler için, elimizde karar var.

Henüz sonraları bu firma ikinci tıpkı ÇED raporuna başvurur, bu firma. İkinci ÇED raporu, yine İdare Mahkemesi yoluyla fek edilir, 2021-550 asıl çevrilmiş kararıyla…

Ancak değme hangi hikmetse ÇED süreci ve usa vurma süreci henüz devam ederken, Karakurt Barajı projesinin yapımı dolayısıyla Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünün nakline değişmeyen verilir. 14 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kararıyla.

Bu Cumhurbaşkanlığı kararından üç periyot bilahare Kars Valiliği vasıtasıyla Karakurt köylülerine ‘derhal köyünüzü tecezzi edin’ diye niteleyerek ihbarname yapılır. Oysaki daha köyde mülkiyet sorunları çözülmemiş ve kamulaştırma prosedürü devam etmektedir ve köylülere insanca yerleşebilecekleri aynı düz de elan oluşturulmamıştır.

İkinci ÇED raporu duruşma yoluyla nakız edilince çok tanıdık bir yönteme başvurulur. ÇED dosyası elan ilk apayrı benzeri şirkete hazırlatan BİLSEV Enerji, bu kat aşina bir şirketle çalışmaya başlar. Projenin ÇED dosyasını Yazı İstanbul’un da ÇED dosyasında imzası bulunan tıpkısı firmaya yaptırmaya başlar ve 30 günlük idarenin savunma süresinin dolmasına 4 ahit kala, 26 günce aynı rekor sürede 3’üncü kere ÇED raporu alınır.

Uygulamalar hangi kadar bilinen geliyor değil mi? Bu süreç tamamlanmadan, duruşma süreçleri bitmeden bu baraj tamamlanır, biter ve su tutmaya başlar. Karakurt köylüleri yolu, suyu ve elektriği sıfır bire bir alana söylenegelmiş.

Ama inşaat bitmeme ederken gene bilinen tıpkısı uygulama ile karşılaşılır. İş namına şantiyesinde sahur vakti dağıtılan tavuk dönerden zehirlenen iki işçi hayatını kaybeder. Dünyanın öteki ucundan gelip Kars’ın derelerine hukuku hiçe sayarak, arkasına büyük benzeri politik pahal alarak iptal edilen murafaa süreçleri bitmeme ederken, yapım tüketici bu şirketin himayesi nereden geliyor? Sayın Vekil siz Kars’a geldiniz, hiç kimseyle muhatap olmadan bir salona geçtiniz. Ilişkin aynı derinti yapıp gittiniz. Oysa burada Kars Kasaba ve Şehir Hukuku Derneği var. Kars’ın hakkını hukukunu savunan aynı dernek var. Herhangi Bir hafta aynı vekil gönderiyorsunuz. Buyurun seçime büyüklüğünde isterseniz rastgele dolaşma bire bir icra vekili gönderin. Ama ben sayın bakanlara buradan sesleniyorum. Lütfen mücehhez gelsinler. Lütfen zat bakanlıklarını ilişik konularda tedbir yapıp gelsinler. Çünkü seçme geldiklerinde biz burada ayrımsız dosya açacağız. Kars’ın hakkını hukukunu savunan insanlarla karşılaşacaklar burada.

Sayın Kars Valisine üstelik bir anımsatma yapayım: Sayın Valim Karakurt köyü yolu ve suyu olan yerlere taşındı mı taşınmadı mı? Taşındı. Meğer bittabi bir uygulama yapılması gerekiyordu? ‘TOKİ ve Kıyamet İşleri Genel Müdürlüğünün işbirliği sonucunda baraj ve benzeri zir çatı projelerinin inşası üzere arazileri istimlak edilmiş köylülere müteveccih eskimemiş iskân alanları üretilmektedir.’ Bunu ben söylemiyorum. TOKİ’nin ‘Ekincilik Karye’ uygulamasıdır bu. Ancak bu uygulamanın yapılabilmesi amacıyla Kars Valiliği’nin başvuruda bulunması geçişsiz. Var mı Sayın Ilbay böyle bir başvurunuz?

Siz Karakurt köylülerinin insanca dirim koşullarına kavuşabilmesi üzere yolu, suyu, elektriği, camisi ve okulu olan ekincilik köyü kapsamına alınması üzere müracaatta bulundunuz mu, bulunmadınız mı? Eğer bulunduysanız, Vekâlet ne gerekçeyle; ‘500 bin basamak özne bir TOKİ var’ karşımızda. Seçime 6 kamer kala iri projeler, umutlar vadeden TOKİ var sebep bu köylüler için tıpkı Tarım Köy uygulaması yapılmamıştır.

Daha ilk Kağızman’da aynı tıpkı uygulama yaptınız. Erke Bakanlığınız, Türkiye’bile on paralık eşi ve benzeri yepyeni tıpkısı uygulamaya imza attı. Aras Nehri üstünde hidroelektrik santralleri yapıldı. O baraj havzası içerisindeki köyler hükümetin döneminde benzeri sabah tıpkısı tebligatla karşılaştılar. Köylere kadastro uygulaması başlatılmıştı. Elan o ant tek kimesne buralarda baraj yapılacağını düşünmüyordu. Adeta Şener Şen’in Pestil Ağa filmindeki kadar; köylüler tapularına kavuşacaklarını zannederken kadastro çalışmaları sırasında kadimden beri özlük zilyetlerinde mevcut araziler, hazine hesabına tescil edildi. Mera vasfındaki araziler, mera vasfı olmasına karşın hazine adına tescil edildi. Daha sonraları barajlar yapıldığı antlaşma anlaşıldı ki köylünün elinden ‘hazinedir’ diye alınan bu araziler baraj müteahhitlerine tahsis ediliyormuş ve o dönemin kuruyla kestirmece 40 milyon doların üstünde Kağızman köylüsüne ödenmesi müstelzim yurt bedelleri bu baraj müteahhitlerinin cebinde kaldı, devri iktidarınızda…

“BU MASLAHAT YURT MESELESİDİR”

Kars’ta de ayrımsız zirai sulama barajı yapıldı. Kars merkezde ve Susuz’un köylerinde, Arpaçay ve Akyaka köylerine birlikte bakım ediyor. Kuşkusuz bir görünümde orası ve şu anda aynı foseptik görümündedir zira Kars’ın hep kanalizasyonları, askeri tesislerin attıkları, endüstriyel tesislerin atıkları, üniversitenin atıkları ve hayvan hastanelerinin atıkları, şehrin ortasından baraja su taşıyan Kars Deresi’hangi akıyor ve bunların kâffesi o zirai sulama barajında birikiyor. Şu anda bire bir geriz görüntüsü var ve o barajlar, o sular tarlalara gidiyor.

O tarlalarda buğday ekiliyor. O buğdaydan un, undan paketlemek oluyor. Türkiye’nin ve ihtimal birlikte dünyanın site suçlarından biri, yeryüzü büyük mekân katliamlarından biri Kars’ta işleniyor. Sarıkamış’ın, Kağızman’ın ve Kars’ın bu sorunlarını Kars Mekân ve Şehir Hukuku Derneği kendisine bizler dile getirmeye bitmeme edeceğiz. Bu savaşım yurt mücadelesidir, bu mesele yurt meselesidir.”

Share: