Kayseri bilim… Kayseri’de 800 hafız üzere tören düzenlendi

Kayseri’da 800 koruyan üzere merasim düzenlendi. Törene katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Uca Erbaş, “Ülkemizde Kur’an-ı Bonkör’i okuma azmi ve heyecanının temas güzeşte periyot artması ve ona olan ilginin çoğalması bizleri bahtiyar etmektedir. Kur’an-ı Kerim’i ezber etmek, Tanrı marifetiyle insana verilebilecek en balaban nimettir” dedi.

Kadir Arpalık Kurultay Merkezi’nde planlı törende 17 Kur’an kursundan 286’sı kadın 514’ü bile eş gelmek üzere 800 saklayan belgelerini aldı. Kur’an-ı Eli Açık tilavetiyle başlayan törenin küşat konuşmasını özne Kayseri İl Müftüsü Yusuf Atmaca, hafızları kutlama ederek, “Bugün Kayserimiz şanına uygun, sunu domuzuna günlerinden birini yaşıyor. Biz üstelik buna tanıklık ediyoruz. Baştan zinde, zihayat, vatanını, milletini, ezanını, bayrağını, devletini dost aynı gençlik geliyor. Bunu dahi Kayserimizde görüyoruz. Emeği geçenlere, bindi verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Terbiye Müdürü Ayhan Sakatlık ise konuşmasında, “Milli Terbiye Bakanlığı bünyesinde formel eğitim ile alay malay hafızlık projesi 2014 yılında başlamış olup, hem ülkemizin hem terbiye sistemimizin muhteşem tıpkı ihtiyacını karşılamaktadır. İlimizde mecmu 87 önder hatip ortaokulu bulunmakta olup, bu okullardan 5’inde hafızlık projesi uygulanmaktadır. Bu proje ile çocuklarımız sene kaybı olmadan, ekol ortamından kopmadan hafızlık etme imkanına kavuşmuşlardır” ifadelerini kullandı.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de hafızları tebrik kartı ederek, “Bugünkü merasim ile bu arada alelacayip ayrımsız maltalık yolculuğuna çıkıyorsunuz. Bu çıktığınız sahn yolculuğunda milletimizin gönlünün sunu ayrık durumunda değme ant derece bulacaksınız. Sizler; seçme zaman milletimiz yoluyla sevilecek, sayılacaksınız. O yüzden bu günden itibaren bakir başladığınız sahn yolculuğunuz kutlu olsun. Herhalde buradaki temel ve babalar için, milletimiz amacıyla elan çekicilik donör tıpkı levha türlü mi bilmiyorum. Çünkü Tanrı kelamına evlatların gürültülü veriyor olması herhalde onurların genişlik büyüğüdür” şeklinde konuştu.

“Kur’an-ı Selek’i ezber etmek, Cenabıhak eliyle insana verilebilecek en nazik nimettir”

Törende konuşan Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulvi Erbaş, ülkede Kur’an okuyanların seçme sabık dolaşma arttığını kaydederek salonu dolduranlara şöyle seslendi:

“Kur’an’a bire bir hanay rehberi, hidayet kılavuzu bilinciyle iman etmeyi ve onun sahn veren mesajlarını en akilane şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içerisinde olmalıyız. Onun manasını bildirme iyicene şekilde intikal etmek ve sürdürmek bütün alay malay şişman tıpkısı gayretin içerisinde olmalıyız. Zira, o bizim amacıyla ayrımsız hayat rehberidir, onsuz hayat işsiz reşit bir hayattır. Ülkemizde Kur’an-ı Bonkör’i kıraat azmi ve heyecanının seçkin sabık çağ artması ve ona olan ilginin çoğalması bizleri mutlu etmektedir. Dolayısıyla milletimize, bu alanda etkin mensuplarımıza teşekkürname gitmek istiyorum. Gayretlerinin bereketli, başarılarının daim olmasını diliyorum. Kur’an-ı Koçak’i ezberlemek, Cenabıhak tarafından insana verilebilecek arz iri nimettir. Dünyalık unvanlardan hangisiyle karşılaştırırsanız karşılaştırın, hepsinden henüz üstündür, daha ulvidir hafızlık unvanına iyesi olmak. Hafızlığınız artağan olsun.”

Konuşmaların arkası sıra tekmil duası edilerek tören düzeni üyeleri tarafından hafızlara hediyeleri ikram edildi. – KAYSERİ

Share: