“Kayseri’deki yıldırı saldırısı” davasında Yargıtay’dan kısmi onama

Yargıtay 3. Ukubet Dairesi, Kayseri’de 2016’da çarşı iznine sâdır askerleri taşıyan el otobüsüne patlayıcı aylı araçla düzenlenen ve 15 askerin şehit olduğu, 54 askerin yaralandığı yıldırı saldırısına ilişik davada sunulan hükümleri bölümsel onadı.

Tarafların kararı temyiz etmesinin arkası sıra dosyaya vekil Yargıtay 3. Ceza Dairesi, incelemenin peşi sıra kararını verdi.

Daire, sanıklar Abdullah Akbıyık, Mehmet Oluk, Ekrem Erek, Beklenti Kepir ve Hamit Eroğlu’na verilen hapishane cezaları ile Vazgeçilmez Şırnak, Mehmet Muvakkat, Hazar Kaya ve Mehmet Ayaz’a verilen beraat kararını noksan anket gerekçesiyle bozdu.

Ukubet Dairesi, sanıklar Kenan Çiçek, Amaç Fesih ve Serkan Ay’a sunulan cezaevi cezası ile Hasan Fellah, Hürriyet Yıldırımçakar, İsmail Hakkı Yıldırımçakar, Vesfiye Tekiner, Gönüllü Demirbaş ve Hüseyin Polat’a verilen beraat kararını ise onadı.

Saldırının planlayıcısı 1119 yıl hapisle cezalandırılmıştı

Hain saldırıyla ilişkin Kayseri 4. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’nde 24 Ilk Teşrin 2017’de başlayan ve 19 Nisan 2019’da karara bağlanan davada, saldırının planlayıcısı olduğu belirtilen PKK’lı Kenan Çiçek, “devletin birliğini ve bütünlüğünü tağyir”, “düşünülerek katil”, “bilerek öldürmeye girişim”, “bati yön bulundurmak”, “silahlı yıldırı örgütüne örgen kalkışmak” ve “evrakta düzmecilik” suçlarından 16 kat ağırlaştırılmış müebbet ile bütün 1119 sene hapisle cezalandırılmıştı.

Sanıklardan 7’sine 2 ile 7 yıl 6 ay beyninde değişen mahpushane cezası, 10’una ise kanıt yetersizliğinden beraat kararı veren heyet, terör örgütü PKK/KCK’nin sözde art dozaj sorumlularından olan ve Kayseri’deki saldırının birlikte Ankara ve İstanbul’da PKK yoluyla gerçekleştirilen bazı bombalı saldırıların talimatını veren sevimli olduğu kaydedilen firari İshak Özçaktu ile diğer firariler Ferhat Tekiner ve Sait Karabulut’un dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti.

Duruşma savcısı ile sızlanan ve maznun avukatlarının evcil mahkemenin kararına itirazı konusunda Ankara Toprak Adliye Mahkemesi 20. Ukubet Dairesinde tanıdık davada, mahkeme, ukubet ve aklanma kararlarını hukuka makul bulmuştu.

Saldırının talimatını veren terörist işsiz kuzuluk getirildi

İç düzenlilik operasyonları kapsamında Diyarbakır kırsalında 19 Orak Ayı 2019’da İl Uyanık Komutanlığınca gerçekleştirilen albeni destekli operasyonda atıl arkaç getirilen teröristlerden 2’sinin, Terörden Arananlar Listesi’nde al kategoride düz aldığı belirlendi. söz konusu teröristlerden “Erhan Garzan Porsipi” harf ünlü İshak Özçaktu’nun örgütün neymiş “Amed eyaleti” hususi kısık sorumlusu olduğu, Ankara, Kayseri ve İstanbul’daki bazen bombalı eylemlerin talimatını verdiği belirleme edilmişti.

PKK’lı Tekiner, MİT’in operasyonuyla yakalandı

Terör saldırısının faillerinden PKK’lı “Fırat/Botan” harf isimli Ferhat Tekiner, 23 Ekim 2020’de Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) operasyonuyla Irak’ın kuzeyinde yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Emniyetle iş birliği içinde düzenlenen operasyonla yakalanan Tekiner ile onun ifadeleri doğrultusunda Diyarbakır’da gözaltına alınan 4 sevimli, getirildikleri Kayseri’de tutuklanmıştı.

Tekiner’in, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü tağyir”, “bile bile katil”, “kalifiye şekilde isteyerek katil”, “silahlı terör örgütüne örgen olma”, “güç maddeleri destursuz namına bulundurma veya değiştirme” suçundan, ayrıksı 4 sanığın ise mütenevvi suçlamalarla yargılanmasına Kayseri 4. Ağır Ukubet Mahkemesinde bitmeme ediliyor.

Terörist Özçaktu’nun süreduran arkaç getirildiği, Kenan Çiçek’in yargılandığı davada 16 kere ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezasına çarptırıldığı ve yakalanan Tekiner’in Türk adaletine adisyon verdiği terör saldırısının geriye artan yegâne firari sanığı olan ve için kırmızı dergi çıkarılan Sait Karabulut’un yakalanması üzere çalışmalar sürüyor.

Share: