Kocaeli’de 17 sene ilk 2 kişiyi öldürmekle suçlanan maznun hakim karşısında

Kocaeli’üstelik 17 sene önceki 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle üzerine dava açılan sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 3. Çetin Ukubet Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık N.E, maktul Hasan Atımcı’ın çocukları ile canip avukatları hazır bulundu.

Sanık N.E. savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, görüngü günü kendisi, Hasan Atımcı, Süleyman Acara ve T.O’nun, Hallaç’ın hamile miktarda parası olduğunu ve efsanevi kabul etmek istediğini söylemesinden bilahare yola çıktıklarını söyledi.

Arabayı Hallaç’ın kullandığını, T.O’nun yolu tarif ettiğini rapor fail maznun, kendisinin bile yaya koltuğunda oturduğunu kaydetti.

Sanık, çalılık alanda durduklarını, Hallaç, Acara ve T.O’nun tuvalet ihtiyaçlarını gidermek, kendisinin da akşam namazını eylemek üzere arabadan indiğini anlattı.

Çevrede kuyu üzere yerler olduğunu aktaran sanık, T.O’nun bu yerleri göstererek, “Buralarda gömü arayacağız, hepinizi fakirlikten kurtaracağım.” dediğini sav etti.

Yola bitmeme etmelerinin arkası sıra 10 an sonradan yavaşladıklarını dile getiren maznun, şöyle devam etti:

“Makine içerisinden silah sesi duyuldu. Hangi oluyor diye niteleyerek Hasan Hallaç ile birbirimize baktık. Açar bu esnada durmuştu, kendimi hariç attım. Hasan de hariç çıktı. Geldiğimiz yöne doğru kaçmaya çalışıyordu. 5-10 adım atmadan T.O. yetişti. T.O, Hasan’a keder etti. T.O. silahla dönüp bana akla yatkın koşmaya başladı. Bana, ‘Sen benim kardeşimsin.’ dedi. Ben sürekli ‘Sen hangi yaptın?’ diyordum. Sonrasında bana, ‘Yardım cilt Hasan’ı çekelim.’ dedi. Ego müzaheret etmedim. T.O, Hasan’ı yerde sürükleyerek dereye akilane çekti. Orada şarampol vardı. Hasan Hallaç’ı ve Süleyman Çevik’ı şarampole yuvarladı.”

Arkası Sıra T.O. ile arabaya bindiklerini tamlayan sanık, İstanbul’a giderken boş ayrımsız yerde durduklarını, T.O’nun araçta olan kanları bezle temizlediğini söyledi.

Aracı Gebze civarında posta üzerinde bire bir spor tesisinin uğrunda bırakarak, oradan ayrıldıklarını anlatan sanık, “Ayrılmadan önce T.O. bana, ‘Ailen var, ikimiz dahi birbirimizi tanıyoruz. Kimseye ayrımsız madde söylemezsek bu görüngü kapanır, doğrusu hak ettiklerini buldular.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Sanık, olayda geçer not silahın kendisine ilişik olup olmadığını bilmediğini belirterek, emlakçılık işi yaptığını, aksiyon adına silahla mevrut müşteriler olduğu amacıyla olaydan kısaca 2 kamer önceki namına silah aldığını belirtti.

Sanık N.E, “Silahı bırakacak kimseyi bulamayınca silahı T.O’ya verdim. Olaydan bilahare İstanbul’a taşınırken T.O’ya verdiğim silahı idraksiz aldım. Benzeri yıl sonradan silahı kaybettim. O dönemde müft çekten hapishane cezam vardı. Bu yüzden silahımın kaybolduğuna dayalı bire bir ihbarda bulunamadım. FETÖ’den mevkuf kaldım ama ceza almadım. Üzerime atık suçu kabul etmiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı 21 Boşluk’a erteledi.

Olayın geçmişi

Faili bilinmeyen kıya dosyalarını yeniden ele kayran İl Itimat Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Kürsü Amirliği ekipleri, 15 Mesafe 2005’te Sepetçiler köyü Taşocakları mevkisinde ormanlık alanda tabancayla vurularak öldürülmüş Hasan Hallaç ile Süleyman Çevik’ın acımasız zanlılarının yakalanması üzere mesai yaptı.

Güllabi ağırbaşlılık bölgesinde küsurat cinayet mahalli ve delilleri yeniden gözden geçiren kol, maktuller ile aksiyon ilişkileri kâin N.E. ve 2020 yılında esenlik sorunları nedeniyle öldüğü anlaşılan T.O’nun cinayeti gerçekleştirmiş olabileceklerine dair bilgilere ulaştı.

Polis, Yardımcı ve Düzce’üstelik 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği eş anlı operasyonda, N.E’nin yanında olaya dahil oldukları melhuz 2 şüpheliyi gözaltına aldı.

FETÖ üyeliği iddiasıyla elan ilk 12 kamer cezaevinde kaldığı belirlenen ve işlemlerinin arkası sıra Kocaeli Adliyesine sevk edilen N.E. çıkarıldığı bekçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmış, sair 2 sakil ise emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Share: