Malatya’da temelli konutların inşaatı başladı

MALATYA’nın Battalgazi ilçesinde, depremde yıkılan ve hasar düzlük binalar adına mihman yeni konutların yapımı üzere çalışmalara başlandı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca sarsıntı bölgesinde kalımlı konutların inşası amacıyla kanaat önderleri ve sivil sosyete kuruluşları ile istişareler yapıldı. Yıpranmamış yerleşme bölgelerinde mikrobölgeleme ve dayanç araştırma çalışmalarının arkası sıra basamak yapımına akıllıca zeminlerde say başlatıldı. Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bile zaman ilk kazma vuruldu.

Toplu Ev İdaresi (TOKİ) Teknik İşler Daire Başkanı Arif Cenup Gültekin, “Malatya’daki alanlar belirlendi. Dayanç etütleri yapıldı, projeleri yapıldı ve geçmiş kazmayı vurmuş bulunuyoruz. Sarsıntı konutları yatay mimari istinatgâh pozitif 3 yahut istinatgâh fazlalık 4 kendisine yapılacak. Aceleci şekilde 1 yıl süresince teslim edeceğiz” dedi.

BAKAN ÇALIM: ‘İLK EVİM’ KONUTLARIMIZ BITMEME EDİYOR

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Hava da Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Malatya Battalgazi’de geçmiş kazmayı vurduk. İlk etapta 1073, devamında ise 750 yuvamızı düz yazı edeceğiz. Bir Lahzada yanı başında, ‘İlk Evim’ projemizdeki sosyal konutlarımız da devam ediyor. ‘İlk Evim’ üstelik sürecek, kıyamet konutlarımız de dakikasında yükselecek” dedi.

Share: