Malatya’da mihman konutların inşaatı başladı

MALATYA’nın Battalgazi ilçesinde, depremde yıkılan ve hasar alan binalar hesabına kalımlı yıpranmamış konutların yapımı için çalışmalara başlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca zelzele bölgesinde sürekli konutların inşası üzere tatmin önderleri ve sivil toplum kuruluşları ile istişareler yapıldı. Bakir yerleşim bölgelerinde mikrobölgeleme ve dayanak noktası sondaj çalışmalarının ardından ev yapımına makul zeminlerde faaliyet başlatıldı. Malatya’nın Battalgazi ilçesinde da zaman önce kazma vuruldu.

Toplu Göz İdaresi (TOKİ) Maharet İşler Daire Başkanı Arif Güney Gültekin, “Malatya’daki alanlar belirlendi. Mesnet etütleri yapıldı, projeleri yapıldı ve önceki kazmayı vurmuş bulunuyoruz. Yer Sarsıntısı konutları yatay mimarlık temel taşı fazlalık 3 yahut zemin fazlalık 4 olarak yapılacak. Hızlı şekilde 1 yıl zarfında doğrulama edeceğiz” dedi.

BAKAN ÇEKICILIK: ‘İLK EVİM’ KONUTLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gelgel bile Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Malatya Battalgazi’da evvel kazmayı vurduk. İlk etapta 1073, devamında ise 750 yuvamızı düz yazı edeceğiz. Tezelden yanı başında, ‘İlk Evim’ projemizdeki sosyal konutlarımız dahi bitmeme ediyor. ‘İlk Evim’ da sürecek, kıran konutlarımız birlikte derhâl yükselecek” dedi.

Share: