Muş’ta ailelerin HDP önündeki zürriyet nöbeti sürüyor

Muş’ta ailelerin HDP önündeki zürriyet nöbeti sürüyor

8 yıldır oğlundan olgun alamayan baba:

“Kardeşlerinin başına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere askeriye yapacaksın”

MUŞ – Muş’ta, 2014 yılında oğlunu bilgisayar mühendisliği okuması amacıyla üniversiteye gönderen Halit Altun, 8 yıldır malumat alamadığı evladına seslenerek, “Kardeşlerinin başına şemsiye olacaksın dedim ama bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere askeriye yapacaksın” dedi.

Muş’ta çocuklarının yıldırı örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan anneler, antipatik havaya karşın eylemlerine devam etti. HDP önünde evlatlarına kavuşacakları haset umutla bekleyen anneler, 85. haftada dahi evlatları üzere gösteri yaptı. Fırka binası önüne gelerek HDP ve PKK’dan çocuklarını isteyen anneler, HDP ve PKK’yı lanetledi. Evlatlarına kafasız dönmeleri üzere çağrıda bulunan anneler, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Daha Çok yeter, bırakın evlatlarımızı” ve “Çıktı yeter, yakamızdan fikir” bağlanmış dövizler açtı. Evlatlarına tasdik olmaları çağrısında kâin aileler, azimli bekleyişlerini sürdürüyor.

“Çocuğumu HDP’den istiyorum”

6 yıldır oğlunun kayıp olduğunu ve benzeri selen alamadığını tabir fail esas Şahinaz Özcan, “Oğlum var mı, yok mu bilmiyorum. Çocuğumu HDP’den istiyorum. HDP çocuğumun nerde olduğunu biliyor. 3 yıldır Muş ve Diyarbakır HDP önündeyiz. Niye tıpkı ahit HDP gelip sormuyor ‘siz ne için buradasınız?’ diyerek. Çocuklarımız amacıyla buradayız. Çocuğumu almayana kadar burayı infirak etmeyeceğim. Sevimsiz olsun, şita olsun, ne olursa olsun yine burada olacağım. Bir bala dağda kalsa dahi gine buradayız. Atilla sesimi duyuyorsan gel devlete teslim ol. Sen deminden neredesin? Burada olsan senden haberimiz olacaktı ama demincek neredesin, var mısın, bulunmayan musun haberimiz namevcut” dedi.

“20 yılda olsa HDP’nin önünde defa tutacağız”

2014 yılında oğlunu Malatya İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuması için gönderdiğini ve 8 yıldır çocuğunu göremediğini anlatan ata Halit Altun dahi, “8 dönem demiyorum, 8 yıldır çocuğum namevcut. 8 yıldır bu hasreti çekiyoruz. 20 yılda olsa HDP’nin uğrunda misil tutacağız. HDP sanmasın kim biz buradan niteliksiz dümdüz çekip gideceğiz, sonuna kadar bitmeme edeceğiz. Çocuklarımızı HDP’den istiyoruz, onlardan ayrıksı istediğimiz benzeri molekül yok. Çocuklarımızı kandırıp götürdüler. Okullardan 14-15-16 yaşlarındaki çocukları alıp götürüp PKK’evet doğrulama ettiler. Zat çocuklarını götürüp PKK’ya teyit etsinler! Bizim çocuklarımızı vurdumduymaz göndersinler. Eyvah, günahız biz. Aylardır kar, kış, yaz demeden bütün bu yollardayız. Gitmediğimiz, gezmediğimiz kayran kalmadı. Elimizde olan beş altı kuruş parayı de bu yollar da yedik bitirdik. Çocuklarımıza varamadık. Çocuklarımızı bizden sakladılar, bize göstermediler” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerinin başlarına şemsiye olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’evet, o şerefsizlere askerlik yapacaksın”

Yıllardır evladı yüzünden incitici çektiğini vurgulayan ata Halit Altun, “Yeter bu acıyı çektik. Daha Çok bittik, ayakta duracak halimiz kalmadı. Hep dertliyiz, bütün kederliyiz, bilcümle sıkıntılıyız. Sizi kandırıyorlar, taşların beyninde, derelerin ortamında, suların süresince süründürüp götürüyorlar. Sizi yanlış tıpkı yola sokmuşlar. Gel devletine, askerine konfirmasyon ol. Izzet hepimizin devletidir. Ego şu an Türk bayrağının altında yaşıyorum. Senin orada ne işin var oğlum? Seni ekol okumaya gönderdim, git insan ol dedim. Bilgisayar Mühendisi oldun. Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere askerlik yapacaksın. Bunu bilmiş olsaydım evet o zaman amacıyla zat kafama ayrımsız mermi sıkacaktım seni uyumak amacıyla, ya de senin kafana bire bir kurşun sıkacaktım seni görmemek üzere” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’evet verdiler”

Oğlu Atilla Özcan için HDP önünde nöbetini sürdürdüğünü kaydeden cet Şemsettin Özcan ise şöyle konuştu:

“Biz gelip çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. HDP bizi kandırıp diyordu ki ‘kadın bize katılın bu Kürt davasıdır’ diye niteleyerek. Bu Kürt davası değil, bu Amerika davasıdır. Kürt davası olsaydı HDP bizim yanımıza gelip bindi verirdi. Bunlar bizim çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler. Bunların hangi hakkı var? Kürtleri hep kandırdılar. Kürtlere darbe vuruyorlar. Çocuklara sesleniyorum: bizi duyuyorsanız derakap gelin askere, polise teyit olun. 6 senedir çocuğumun derdini çekiyorum. 3 senedir Diyarbakır ve Muş’ta HDP önündeyim. Sonuna kadar birlikte HDP’nin önünden çekilmeyeceğim.”

Share: