Muş’un karı voleybol takımı 1. Grup hedefiyle için devam ediyor

Uçan Top Kadınlar 2. Klasman 16. Grup’ta uğraş eden Muş Yurdum ve Deneyimsizlik Spor Kulübü, 1. Klasman hedefiyle başladığı sezonda oynadığı 10 karşılaşmanın 9’unu rakiplerine küme vermeden kazandı.

Muş’ta kızların voleybola yönlendirilmesi amacıyla 3 yıl evvel Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde eş uçan top takımı kurulması amacıyla himmet başlatıldı.

Müdürlük bünyesindeki antrenörler de kentteki okulları ve yurtları dolaşıp, turnuvalar düzenleyerek belirleme ettikleri yetenekli kız öğrencileri takımın bünyesine aldı. Türkiye Uçan Top Federasyonu Bölgesel Lig’üstelik savaş fail sporcular, güzeşte yıl ortaya koydukları başarıyla Kadınlar 2. Öbek’e yükseldi.

Bu mevsim 16. Grup’ta oynadığı 10 maçtan 9’unu 3-0 kazanarak liderliğe yükselen Muş ekibi, ligin peşi sıra play-off müsabakalarında dahi benzeri başarıyı sergileyerek 1. Kütle’e yükselmeyi hedefliyor.

Kulüp Başkanı Hasan Yarçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş Yurdum ve Bilgisizlik Spor Kulübünün 2019 yılında Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’nın talimatıyla kurulduğunu söyledi.

Takımda darülfünun ve lise öğrencilerini tıpkısı araya getirdiklerini belirten Yarçin, “Voleybolu ve gayrı mağaza sporlarını genele yaymaya çalışıyoruz. Esas amacımız 2. Kütle’bile savaşım eden ekibimizi 1. Loda’e almak. Takımımız belli tıpkısı düzeye geldi. Yıpranmamış transferler yaparak takımı güçlendirip 1. Öbek hedefine doğru ilerleyeceğiz. Çokça başarılı sporcularımız var. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

“Eş sportmen sayımızı 2 katına çıkardık”

Voleybol İl Temsilcisi Ramazan Eğlek ise Türkiye Uçan Top Federasyonu yerine Muş’ta kadın takımlarıyla ait yeni tıpkısı organize başlattıklarını aktardı.

Kulüp başkanı ve Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünün desteğiyle altyapıdan alınan sporcularla takımın 2. Grup’e yücelme başarısı gösterdiğini dile getiren Eğlek, şunları kaydetti:

“Bu yıl yolumuza yoğun dizgin devam ediyoruz. Takımı kurarken tıpkı amacımız vardı. Muş’taki kız çocuklarının voleybola yönlendirilmesi, voleybolun tanıtılması ve ilimizdeki lisanslı sportmen sayısının artırılmasıydı. Bunu üstelik başardık. Avrat sporcu sayımızı 2 katına çıkardık. Takımımız gür durumda. Amacımız play-off maçlarında liyakatli olup, ilimizi 1. Yığın’birlikte sunu iyi şekilde göstermek. Elan önce ilimizde erkek voleybol takımlarımız vardı. 2. Takım’bile savaş ediyorlardı. Bu sene 2. Kütle’üstelik ‘Muş’un sultanları’ olsun dedik. Bando kentte benzeri kasırga yarattı. Hakeza bitmeme etmesini beklenti ediyoruz.”

“Play-off’u garantiledik”

Kulübün antrenörü Nesip Çelik üstelik okulları dolaşıp, üniversitede ve KYK yurtlarındaki öğrencilerle turnuva düzenleyerek birçok sporcuya ulaştıklarını belirtti.

Geçen yıl elde ettikleri başarıyla 2. Küme’e yükseldiklerini nâkil Polat, “Grupta birinci sıradayız. Hedefimiz 1. Grup’bile uğraşmak. Bunun amacıyla kibritçi antrenman yapıyoruz. Hedefimize sakıncasız adımlarla ilerliyoruz. Meslek ekol dolaşarak bu yetenekleri keşfettik. Onlara güveniyoruz ve kalburüstü olacağımıza inanıyoruz. Play-off müsabakalarına katılmayı garantiledik. İnşallah o maçlarımızı bile kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Takımın ölçülü oyuncusu Diyarbakırlı Dilan Sürücü, 6. sınıfta voleybola başladığını ve Muş’ta üniversite okuduğunu bildirerek, “Takımla bu sene antant imzaladım. Gayet güzel gidiyor. Şu dakika bir numara sıradayız. Antrenmanlarımız üstelik çok bereketli geçiyor. Haftada 3 idman yapıyoruz. Çok adamakıllı aynı ortamımız var. Çokça mutluyuz. İnşallah böyle bitmeme boy bos. Voleybola beden eğitimi öğretmenim sebebiyle başladım. Boyum ince olduğu için voleybola yönlendirdi. Takımımızın muvaffakiyetli olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Oyunculardan Muşlu Rojda Çetinbaş ise “Muş Spor Lisesi öğrencisiyim. Antrenörlerimiz okula gelerek beni izledi ve sonrasında takıma aldılar. Deminden 2. Klasman’de savaşım ediyoruz. Kendim ve takımım namına çokça mutluyum. yavaş yavaş hedefe ilerliyoruz. 10 maçtan 9’unu kazandık. Hedefimiz artan kamu maçları bile kaplamak.” şeklinde görüş belirtti.

Share: