Nevşehir’de yabancı kursiyerler Nevruz’u kutladı

Nevşehir Martir Açıkgöz Onbaşı Muhammet Birey Biçici Ahali Yetişek Merkezinde Türki şalter eğitimi kayran yabancı uyruklu vatandaşlar, gelişigüzel Nevruz’u kutladı.

Türk tarihinde baharın gelişini müjdeleyen Nevruz türlü gelenekleri içerisinde barındırıyor. Bu çerçevede Nevşehir Martir Güllabi Onbaşı Muhammet Fert Biçici El Eğitim Bilimi Merkezinde terbiye gören yabancı uyruklu vatandaşlar özlük ülkelerine ilişik yemekleri sergileyerek baharın gelişini kutladı.

Türkçe vesile eğitimi düz ecnebi mektepli Firooz Rahimi, “Bugün Nevruz günümüzdür. İlk geçmiş üç büyüklük Afganistan, İran ve Tacikistan ülkeleri bu bayramı kutluyor. Bu bayramda özellikle yedi ‘S’ ile başlayan semere ve yiyecekler soframızda düz alıyor. Bunlar elma anlamına gelen ‘sib’, Nevruz tatlısı anlamına mevrut ‘Semenu’, mülk anlamına mevrut ‘sekke’, sarımsak anlamına gelen ‘sir’, sirke anlamına gelen ‘serke’, iğde anlamına mevrut ‘senced’ ve üzerlik otu anlamına gelen ‘sepenj’. Bütün Nevruzlarda bunları katiyen kullanıyoruz” dedi.

Nevruz dolayısıyla 7 devlet vatandaşlarının katıldığı Nevruz etkinliği hakkında bilgi veren Türkçe Öğretmeni Fatma Özer “Zaman Nevruz zımnında tıpkı tebrik kartı hazırladık. Onlarda yeni sene, bizde ise baharat kendisine kutlanıyor. Şu zaman 7 ülkeden oluşan öğrencilerimiz var. Afganistan, İran, Irak, Suriye, Lübnan, Fas ve Yakutistan’dan öğrencilerimiz var” dedi. – NEVŞEHİR

Share: