Ordu’da mülaki CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları ortak beyanat açıkladı

CHP Yerel Yönetimlerden Mesul Genel Başbuğ Yardımcısı ve Kargaşa Saylav Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir şehremini buluşmasının kuma bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki aynı otelde gerçekleştirilen toplantının arkası sıra bildiriyi okuyan Torun, toplantının çokça artağan sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların ihmal edilen temel sorunlarının çözümüne odaklandığını tamlayan Torun, bu belediyelerin toplumsal belediyecilik ilkesini temel alan, etraflı, belirgin ve adil tıpkısı hile anlayışıyla bakım üretmeye devam ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar arasında hiçbir alt bölüm yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar ayrımsız yandan belediyelerimizin izin ve gelirlerini azaltan kararlar alırken aynı yandan birlikte hukuksuz soruşturmalarla ağırlık kurmaya ve uray başkanlarımızı nahak ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Sazak’deki polisevi önünde yaşanan terör saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle beraberinde getirmeye harıldamak tek kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle kol kola gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ders veremez, veremeyeceklerdir. Anne milli güvenlik sorunu olanlar ‘teröristlerin başmak numarasına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara bariyer olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden sakim politika yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Şehremini’mız için açılan soruşturmalar birlikte işte bu anlayışın benzeri ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümündeki alaylı kutlamalara eş olamayanların benimseyememe zarfında olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla belediye başkanlarımıza öz saygı suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir uray başkanlarımızla benzeri sefer henüz altını çiziyoruz ve söylüyoruz kim bu öz saygı suikastlarına asla ve asla ayakkabı bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı tıpkısı misil daha uyarıyoruz, aynı şehremaneti başkanımıza yapılan atılım kül belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize bayram veriyoruz, bu baskılara cebin tekmil demokratik ve hukuki haklarımızı kullanmaktan vurdumduymaz katiyen ve katiyen durmayacağız. Latif şehremaneti başkanlarımıza yönelik baskılar aramızdaki dayanışmayı dahi azmimizi üstelik artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan bire bir iktidarın son çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, tığ kül engelleri halkımızla alay malay aşmaya ve bakım etmeye kararlılıkla bitmeme edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un beraberinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Tehlikeli, İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen, Vazıh Büyükşehir Belediye Reisi Heyecan Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Uğraş, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Şayan Albayrak katıldı.Share: