Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola bundan sonra

Kıran ve Ivedi Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Başkan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Ağırbaşlı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’birlikte yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere çabuk tıpkı şekilde ulaşmasını istek eden Bozkurt, “Rüya ediyoruz ki trenlerle revan hem yardım paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem dahi keçe ve battaniye üzere temel insancasına müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların esas ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek rüya ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört havza belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde kalkmak için selamet trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı haset Van’dahi 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları de Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Cümle demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Korkulu Altun bile 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insancasına müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplam 3 bin 991 kilometre mesafe itmam edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine kabil olan yer gücük sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki parçalanmamış demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi de yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 titrem gıda yardımının Pakistan’birlikte yaşanan besin sorununa cesim oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz kıytırık atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara etkin trenler amacıyla yardım hazırlayan il, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydınlık, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: