Pentagon, Polonya’ya sakıt Rus füzesi iddialarını araştırıyor

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Polonya’ya iki Zalim füzesinin düştüğünü dair basında çıkan haberlerin farkında olduklarını fakat elan bu haberleri doğrulayamayacaklarını açıkladı.

Polonya’da Ukrayna sınırına mail bir kasabaya 2 Rus füzesinin düştüğü yönündeki iddialar daha teyit edilemezken, Pentagon Sözcüsü Sancak Patrick Ryder iddialara ilgili açıklamada bulundu. Ryder düzenlediği matbuat toplantısında, “Polonya’da Ukrayna sınırına yakın aynı bölgeyi iki Rus füzesinin vurduğuna dayalı basında çıkan haberlerin farkındayız. Size şu anda bu haberleri doğrulayacak her bilgimiz olmadığını ve bunu elan mufassal olarak araştırdığımızı söyleyebilirim. Bu yüzden anahtar fethetmek yahut varsayımlara kullanmak istemiyorum” dedi.

Ryder antrparantez, ABD’nin “NATO topraklarının seçme karışını savunacağını” vurguladı.

Polonya medyasında vadi alan haberlerde, Ukrayna sınırına mail aynı bölgede kâin Przewodow köyünde acı benzeri patlama yaşandığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği rapor edildi. ABD’li duyum yetkilisine dayandırılan gâh haberlerde ise, patlamanın kaynağının Moskof füzesi olduğu tez edildi. Polonya hükümeti henüz konuya ilgili resmi açıklama yapmadı. Patlamanın yaşandığı bölgeye mail olan ayrımsız itfaiyede görevli olan Lukasz Kucy, “İtfaiyeciler görüngü durumunda, ne olduğu mahsus değil” dedi.

Polonya’da ivedi toplantıya gitti

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Müller ise, Rusya’nın zaman Ukrayna’nın türlü kentlerine düzenlediği füze saldırıları üzerine Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin Millî Asayiş ve Savunma İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Komitesi üyelerini toplantıya çağırdığını bildirdi. Müller, toplantının konusu hakkında şu dakika için tıpkı bilgelik veremeyeceğini, benzer olması yerinde ilerleyen saatlerde kamuoyunu bilgilendirebileceklerini söyledi. – WASHINGTON

Share: