Reisicumhur Erdoğan, İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum DOĞRU Parti’ye Programı’nda konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı ve YANLIŞSIZ Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ bu güzelim yolları yaparız ama HDP’si ve diğerleri sadece konu üretirler. Farkımız bu. Onlar Kandil’e nöbet ararlar. Biz halkımıza çağcıl yollar yaparız. Farkımız bu.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Sezai Karakoç Ekin ve Kurultay Merkezi’nde düzenlenen “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum YANLIŞSIZ Parti’ye Programı”na paydaşlık etti.

Türkiye Yüzyılı’nı gençlerle yükselteceklerini ve zirveye taşıyacaklarını dile getiren Erdoğan, “Zira tığ hep gelişigüzel Türkiye’yiz.” vurgusunda bulundu.

İstasyon Meydanı’nda toplu açım töreni düzenlediklerini anımsatan Erdoğan, “Bugün Diyarbakır kasaba yolunun açılışını yaptık değil mi? Yolun güzelliğini gördünüz değil mi? Biz bu güzelim yolları yaparız amma HDP’si ve diğerleri çabucak laf üretirler. Farkımız bu. Onlar Kandil’e kere ararlar. Tığ halkımıza modern yollar yaparız. Farkımız bu. Biz, ‘Hep alay malay Türkiye’yiz’ derken, ‘Türkiye Yüzyılı’nı gelişigüzel mensur edeceğiz’ derken birileri kadar sömürme yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hayatının gelişigüzel döneminde olduğu kadar bugün da hep yolları gençlerle alay malay yürüdüğünü tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, şöyle devam etti:

“Seçme mücadelemizi onlarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Ben gencim. Niçin? Zira gençlerle beraberim. Sizinle beraber öğün yürüyenlerin ihtiyarlaması tür değil. Beraberiz, biriz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Çoluk Çocuk; nereye gidersek gidelim, milletimizle hele gençlerimizle tıpkısı araya gelmeye önem veriyorum. Zira tığ Diyarbakır’ın ciğeri, meftunesi varken birileri gibi FETÖ’cülerle benzen istasyonlarında hamburger yemenin, sadık kapılar ardında hareket çevirmenin derdinde değiliz. Gençlerimizin heyecanından ve coşkusundan hangi kadar haddinden fazla yararlanma edersek kendimizi o kadar mutlu addediyoruz.

Elden son 2 yılda 15 ayrımlı şehrimizde 25 kavuşma gerçekleştirerek temas kesimden, herhangi bir yaştan, seçkin eğitim kademesinden gençlerimizle hem sohbet ettik hem domuzuna mesafelik geçirdik. Diyarbakır’a geçtiğimiz yıl yaptığımız ziyarette birlikte gençlerimizle ayrımsız araya gelmiştik. Ülkemizde, 2023 seçimlerinde ilk kez düşünce kullanacak toplamda 6 milyonun üzerinde, hoppadak Diyarbakır’de 172 bine andıran gencimiz var. Dolayısıyla biz bu buluşmalarla ayrımsız zamanda gençlerimizde eş geleceğimizi şekillendiriyoruz.”

“Yaşayış ikliminin olumlu sonuçları”

Toyluk Kolları Başkanlığının düzenlediği, “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum SELIM Parti’ye Programı”nın aslında Türkiye Yüzyılı’nın ayak sesleri olduğunu bildiren Erdoğan, Diyarbakır’ın; tarihiyle, türküleriyle, lezzetleriyle, muhabbetiyle ve hepsinden önemlisi insanıyla ayrı güzellikte ayrımsız kent olduğunu söyledi.

“Yıllarca yıldırı örgütlerinin baskısı altında, insanların güvenliklerinden keder duyarak yaşadıkları Diyarbakır, çıktı geride kaldı.” diyen Cumhur Reisi Erdoğan, “Diyarbakır, şairin, ‘Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşımıza, ekmeğimize ayn koyanlardır.’ diye niteleyerek tanım ettiği eşkıyalardan kurtuldukça özünü yeniden bulmuştur.” ifadesini kullandı.

Bugün gündüzüyle gecesiyle hayat mahmul tıpkı Diyarbakır olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Surların, camilerin, kiliselerin, taş binaların, buram buram sıra kokan silüetleri berrak arkaç gelmiştir. Hevsel bahçelerinin bitkileriyle, kelebekleriyle, çocuklarıyla, neşesi yerine gelmiştir. Şehrin ciharıyek yanı sıra, ardı ardına yükselen fabrikalarda işine, aşına, geleceğine sarılan insanların karşı terlerinin bereketi, haneleri doldurmuştur. Bu hayat ikliminin müspet sonuçlarını, insanımızın günlük hayatından ekonomiye kadar seçkin alanda çekmek mümkündür. Zaman buradaki buluşmamızı bile Diyarbakır’ın baştan ülkemizin önde mevrut sanayi, tecim, kültür, laf ve tabiatıyla gastronomi şehri haline yetişme iradesinin tıpkısı sembolü adına hesap ediyorum.”

“Hemen akıbet tıpkısı kamer içerisinde Sayın Putin’le 5 kere görüşmemiz var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küşat konuşmasının ardından programı ahbapça şeklinde devam ettirmek istediğini söyledi.

Programda bulunan gençlerden biri, Batman’dahi güzeşte yıl gerçekleştirilen deneyimsizlik buluşmasında benzeri katılımcının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kürtçe selamlamasından etkilendiğini belirterek, “Kürtçe konuşmanın yasaklandığı ve Kürtçe konuşanların zindanlara atılıp azap gördüğü Diyarbakır’dan ben üstelik sizleri Kürtçe veda etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Genç, Kürtçe “Kızıl Cumhurbaşkanım kalburüstü geldiniz, âlem getirdiniz. Hepimiz sizi canı içten, özden çokça seviyoruz ve çok derece veriyoruz. İyi kim varsınız.” dedi.

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi, 19 yaşındaki dinç ise ilk kez görüş kullanacağını belirterek, Erdoğan’a, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin’in, “Türkiye’ye doğal gaz merkezi kurulabilir” açıklamasını ve Türkiye’nin hububat koridoru sürecini şüphesiz sağladığını sordu.

Reisicumhur Erdoğan, gencin sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“Özellikle tayin ettiğiniz soru, şu anda ekranları başında bizi izleyen milletim için haddinden fazla balaban ehemmiyet sunma ediyor. Tabiatıyla biz, dünyaya bilinen hamburger yemeye gitmedik. 20 yıldır, icap Başbakanlığım lüzum Cumhurbaşkanlığım döneminde, dünya liderleriyle daima müzakere halinde olduk. Takkadak serencam ayrımsız kamer içerisinde Sayın Putin’le 5 kez görüşmemiz var. Zelenskiy ile aynı şekilde. Öteki tarafta ABD başkanıyla telefon diplomasisiyle görüşmelerimiz var. Şayet siz, bu nev görüşmeleri yoğunlaştırırsanız, ayrımsız araya gelirseniz onlarla politik, ticari, ekonomik, kültürel ilişkilerinizi arttırırsanız, tabiatıyla ki bu ülfet ne yapıyor? Şahika yapıyor. İşte biz bunu başardık. Biz bunu başardığımız üzere da o kritik dönemde Sayın Putin ile, Zelenskiy ile burada ara bulucu mümkün miyiz diyerek tıpkı aşama attık ve seçme iki yan de geçmiş Antalya’ya dışişleri bakanlarını gönderdiler.

Daha sonraları Dolmabahçe’ye bu hububat koridoruyla ilgili adımı alaşağı etmek üzere yeniden heyetlerini gönderdiler. Bu tahıl koridorundan şu anda 8 milyonu (titrem) aşan benzeri tahılı dünyaya servis ettik. Sayın Putin’le yaptığımız akıbet görüşmede bile kendisinden, hele bittabi beraber, tahılın dışında aynı birlikte Afrika ülkesi başta girmek üzere, oraların beş altı ümranlı yahut dümbelek artmış ülkelerine neler aktarabiliriz, bunun adımlarını attık. O dahi neydi? Matbu konusu. Olay vakit kaybetmeden tahıl değil. Gübre var. Zira kuraklığın okkalı olduğu bu ülkelere tıpkısı de gübreyle onların bu sıkıntısını gidermeniz gerekiyor. Sayın Putin’le yaptığım sonuç görüşmede bunun bile önünü inşallah aşacağız. Böylecene bu az ümranlı, gelişmekte olan ülkelere hububat ve gübreyle bu adımı atacak ve Türkiye adına dünyadaki farklı yerimizi tanıtlama edeceğiz.”

(Sürecek)

Share: