Rize Fındıklı’da Yargılanan Natür Savunucuları: “Bu Dava Kurdun, Kuşun, Kırmızı Alabalığın Davasıdır”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’nin Fındıklı ilçesinde 15 yıldır HES’ler, taşocakları, deniz dolgusu, kenar balıkçılığı, beyaz zehir aramaları ve dere ıslahı üzere projelere alın sâdır doğa savunucuları Hüseyin Çevik, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş’ın yargılandıkları davanın 3. duruşması yapıldı. Hüseyin Acar, “Bu dava şahsı tıpkısı sav değil, bu sav kurdun, kuşun, ayının, kelebeğin, kırmızı benekli alabalığın davasıdır. Bunu seçme devir söylüyoruz” dedi.

Fındıklı Dereleri Siper Platformu’nun (FDKP) kurucuları arasında kayran düz Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş’ın ‘görevi yaptırmamak’, ‘görevli memura hakaret’ suçlamalarıyla yargılandıkları davanın duruşması zaman Rize Aksata Bölge Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Çok bodur süren duruşmada yargıç, karar üzere duruşmayı 18 Eş 2023 tarihine erteledi. Duruşmayı vatandaşlar, CHP yöneticileri, Öz Üreticisi Meclisi temsilcileri dahi izledi.

“BURADA FINDIKLI HALKI YARGILANIYOR”

Duruşmanın ertelenmesinin peşi sıra adliye çıkışında açıklama işleyen Avni Ertaş, yargılananın yemeden içmeden kendileri değil tam dirim savunucuları olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Burada takkadak bizler değil yaşam alanları yargılanıyor, burada fındıklı halkı yargılanıyor. Ülkenin ciharıyek birlikte canlılar için uğraş eden insanlar yargılanıyor. Bu sorun şahsı bir ülkü değil, bu sorun kurdun, kuşun, ayının, kelebeğin, al çapar alabalığın davasıdır. Bunu gelişigüzel antlaşma söylüyoruz. Duruşmamız kısa sürdü, zannediyorum kim 18 Ocak 2023 tarihine ertelenen duruşma değişmeyen duruşması olacak. Cümle yaşam savunucularını ve dostlarımızı 18 Sülale 2023 tarihinde görüşecek duruşmaya nida ediyorum.”

“ARISTOKRAT YARGILANMASI GEREKEN TALANCILAR VE İKTİDARDIR”

Hüseyin Çevik ise, “Tığ geleceğimiz amacıyla herkesin geleceği üzere savaşım ediyoruz. Bunu duruşmada üstelik söyledik şimdiye büyüklüğünde olduğu üzere mücadelemize bitmeme edeceğiz ve tığ burada suçlanıyoruz asıl talancılar onların gelişim birlikçileri, iktidar ve bunların yalakaları dışarıda geziyor, talana devam ediyor. Onlar yargılanıp da cezalandırılana kadar doğruluk yerini bulmayacak” dedi.

Yeniden meze kayran Avni Ertaş, “Yargılanma bizim onurumuzdur. Şikayetçi değiliz, defans açmak üzere bire bir niyetimiz birlikte bulunmayan. Tığ kabahatli değiliz. Tığ kabahatli olduğumuza inanmıyoruz. Tığ haddizatında beklemek zorunda üstelik değiliz. Kendini savunmak zorunda olanlar doğanın yeşiline cebin doların yeşilini yeğleme edenlerdir. Biz böyle değiliz, tığ inadına doğanın yeşilini savunmaya bitmeme edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: