RTÜK Başkanı Ebubekir Mecnunca: “İletişimci olacak kardeşlerimize çok şişman fariza düşmekte”

RTÜK Başkanı Ebubekir Delice: “İletişimci olacak kardeşlerimize haddinden fazla büyük görev düşmekte”

12. Gelecekte İletişim Çalıştayı

SAMSUN – Samsun’bile 12. Gelecekte İletişim Çalıştayı’nda konuşan Radyo ve Göstergeç Peş Müesses Başkanı Ebubekir Delimsirek, gelecekte iletişimci olacak gençlere, Türkiye’nin yakınlarında davasının anlatılmasında ve savunulmasında şişman fariza düşeceğini söyledi.

12. Gelecekte İletişim Çalıştayı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Hars ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, protokol konuşmaları ile devam etti. Programın açılışında mütekellim RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “12 yıldır bu çalıştayı yapıyoruz. Sadece pandemi döneminde açıklık verdik. Bu çalıştayın teması; ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki 100. yıla atfen yapılan icraat. Bu toplantılar Samsun’de başlayıp sırasıyla Amasya ve Sivas’a kadar gideceğimiz ve neticelendireceğimiz aynı çalıştay olacak. Konuşmaların arkası sıra işlik çalışmaları yapılacak. 20’ye andıran ülkeden gelen misafirlerle çalıştaya devam edeceğiz. Çalıştayın sonucunda beyanat yayınlayacağız. Ayrı tıpkısı programda üstelik Erzurum’a giderek oradaki Halas Savaşı dönemindeki mücadelenin önemini medya açısından değerlendireceğiz” dedi.

“İletişimci olacak kardeşlerimize çokça şişman fariza düşmekte”

Gelecekte iletişimci olacak gençlere, Türkiye’nin hakikat davasının anlatılmasında ve savunulmasında iri görev düşeceğini rapor fail Ebubekir Delice, “Halas Savaşı denince medyanın rolü çok şanlı. Ajans, ululuk kanalımız, İletişim Başkanlığı koordinasyonunda Matbuat İlan Kurumu ve RTÜK üzere bizler bu görevi ödeme fail, daraç içerisinde ve güçlükle dışında halklı davamızı, icap bize cebin yapılan yayınlar ister bizim üzerimizde yapılmaya çalışılan takanak operasyonlarına alın, iletişimin dahi gücünü kullanarak yapmaya çalışanlara cebin elimizden mevrut kudretle, güçle yapmaya çalışmaktayız. Kâfi mi yetmez. İleride iletişimci olacak kardeşlerimize çok büyük fariza düşmekte. İşin rengini, aslını öğrenerek çıkışlı olduğunuzda ülkelerinize gittiğinizde Türkiye’nin essah davasına yönelik yapılacak olan hep saldırılara alın yapacağınız çalışmaları gururla strateji edeceğiz. Bu çalıştaya destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Vali Zülkif Görgüsüz: “OMÜ 5 binden fazla arsıulusal öğrenciye erbap”

OMÜ’nün bünyesinde terbiye kayran 5 binden fazla arsıulusal mektepli olduğunun altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Görgüsüz, “El dönemlerde basına ne büyüklüğünde koca bir murat yüklendiğini anlamamız açısından akıbet rütbe mehabetli tıpkısı programda toplandık. Gerçekte temas dönemde basının hakeza bire bir misyonu var. Matbuat bu misyonu yerine getirdiği sürece elhak halkıyla bütünleşmiş, geleceğe güvenle nazır ve milletle birliktelik sergileyen benzeri basın görebiliyoruz. Bu manada bu toplantının özünü önemsiyoruz. Arsıulusal öğrencilerimize özellikle bu toplantıda seslenme edilmesi son merhale mehabetli. Bizim üniversitemizde 55 bin civarında öğrencimiz var. 5 binin üstünde uluslararası mihman öğrencimiz var. Bu azımsanmayacak tıpkı rakamdır. Türkiye’dahi bu manada balaban üniversitelerden birisiyiz. Samsun gerçekte tıpkısı mektepli şehridir. Şuan birlikte uluslararası mektepli şehirlerinden birisidir. Bu konuda potansiyelimiz haddinden fazla fazla. Daha de yükseltmek süresince kaliteyi dahi tek devir azaltmadan gelen öğrencilerin kâffesi özel sınavlardan bozmak yoluyla seçilerek üniversitemize mevrut uluslararası öğrencilerdir. Bu manada bu herkes koca. Yani herkes Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde kıraat hakkını kazanamıyor” şeklinde konuştu.

Rektör Yavuz Ünal: “Arsıulusal öğrencilerin döndüğünde dahi bizim kültürümüzle dinç ilişkisini sürdürmesi arzusundayız”

OMÜ’üstelik yetişek düz arsıulusal öğrencilerin ülkelerine döndükten sonraki süreçte bile Türkiye ile bağlarını koparmamalarını ve hars elçisi üzere çalışmalarını hedeflediklerini tamlayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Çetince Ünal, “Yaklaşık namına 120 ülkeden 5 bin küsür yabancı ile uluslararasılaşma sürecinin tekâmül ettirmiş ancak bu öğrencilerin içerisinden 2021 yılı içerisinde 57 öğrenciyi seçerek OMÜ Vakfı vasıtasıyla ‘kültür elçileri’ adı altında tanımlamış ve özel bir eğitime bağımlı tutmuştur. Burada uğur kişi ülkelerine döndüklerinde akranlarından farklı olmaları ve zat ülkelerinde tıpkısı afi üstlenmelerini amaçlamaktır. Dolayısıyla görüngü çabucak kalifiye öğrenci ahzetmek değil. Mektepli iken öğrenci olduğu bu proses içerisinde üretime ve sosyal hayata katılmasını benzeri oyuncu kendisine maniple şef ateş parçası bir bireyi OMÜ’yü bitirip ülkesine döndüğünde bizim ülkemizde, bizim kültürümüzle hayatiyetli ilişkisini sürdürmesini umu etmekteyiz. Çıkışlı olduğunuzda bu güçle hayata atılacak ve yemeden içmeden kendinize değil milletinize, devletinize ve insanlığa çok pahal katkılar sağlayacağınızı ümit etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra arsıulusal öğrenciler, akademik bildirilerinin sunumu yaptılar. Arnavtluk’tan Era Doni, Etiyopya’dan Salih Meki, Türkiye’den Zeynep Sınar, Tunus’tan Takoua Ferchichi, Sudan’dan Rania Abdelazim, Arnavutluk’tan Elidjon Ulaj, Cezayir’den SAlima Feredj, Ürdün’den Osama Yahya, Afganistan’dan Muhammad Hassanzoy ve Türkiye’den Muhammed Ersin Saftirik özlük konuları hakkındaki sunumlarını gerçekleştirdiler.

Share: