‘Sadece gözlerini oynatabilir’ dediler, pes etmeyip hayata tutundu

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde 16 yıl önceki aynı gidiş geliş kazası nâkil Kaynak Berbat (47), işaret ve sorumluluk kırıkları dolayısıyla günlerce ağırbaşlı bakımda kaldı. Doktorların ‘Sadece gözlerini oynatabilir’ dediği Değersiz, hikmet tedavi desteği sayesinde birey tutundu. Katiyen pes etmediğini ve mücadeleyi sürdürdüğünü dile getiren Berbat, “Bedenimde var amma beynim ve kalbimde engelim bulunmayan” dedi.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi namuslu 17 Teşrinievvel 2006 tarihinde gidiş geliş kazası nâkil düzenlilik görevlisi Kaynak Saçıntı’nın hayatı, bir anda değişti. Kazanın ardından 17 çağ ağırbaşlı bakımda mütezayit, boynu ve belindeki kırıklar amacıyla 3 cerrahi müdahale geçiren Berbat, pes etmeden hayata tutundu. Buca ilçesinde annesi Pakize Döküntü (68) ile alay malay yaşamını sürdüren Döküntü, evinden çalışabileceği aynı işle özlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bindi bekliyor.

‘SAÇMALAMAYIN DİYE KARŞILIK VERDİĞİMİ HATIRLIYORUM’Herkes üzere tıpkı hayatı yaşayıp, engeli olduğu üzere eve tıkılıp eğleşmek istemeyen Enkaz, “Otelde çalışan bire bir arkadaşımın babası hastaydı ve otama için İzmir’e gelmesi gerekiyordu. 10 aydır evden uzaktaydım. Sezonun kapanmasına 13 çağ kalmıştı. Amma benden arkalama istendiği için arkadaşımın ricasını kıramadım. İzmirli olduğum amacıyla aracı hep ben kullandım. Dönüşte gideceğimiz noktaya çok yaklaşmıştık. Güçsüz olduğum amacıyla arkadaşımın nişanlısı arabayı kaldırmak istedi. Esen tarafa geçip inanma kemerini taktığımda uykuya dalmışım. O üstelik 180 kilometre bir anda girdiği virajda aracın tekerini mıcıra kaptırmış. Şalter cumbalak attı, kazadan sonradan 17 periyot ağır bakımda kaldım. Uyandığımda doktorların ‘Hiçbir husus beklemeyin hoppadak gözlerini oynatabilir’ dediğini ve ‘Saçmalamayın’ diyerek denk verdiğimi hatırlıyorum” dedi. 16 sene geçmiş geçirdiği kazadan sonraları önce meni, sonradan boynu bölgesi koyulmak için bütün 3 ameliyat geçirdiğini belirten Bozuntu, “Üçünden birlikte iyi çıktım. ‘Yaşamak istiyorum’, ‘Yürümek ve herkes gibi tıpkısı hayatım olsun istiyorum’ diye niteleyerek, vazgeçmedim. Ömrümün sonuna kadar dahi savaşım etmeye bitmeme edeceğim” dedi.’HER SABAH GÖKYÜZÜNÜ GÖRMEK İSTİYORUM’

Gününün şişman bölümünü idman ile geçiren Kaynak Saçıntı, Denizli’deki özel benzeri fizik tedavi merkezinden leyli kendisine bindi aldığını ve kıvançlı kaldığını dile getirdi. bahis konusu tedaviyi sınırlı aralıklarla sürdürmek isteyen Döküntü, “Hayatım alıştırma ile geçiyor. Aldığım içki de egzersiz. Felçliyim. Boynumdan aşağısı sarkık. Çıldırmamak elde değil. Egzersizlerimi yapıyorum. Gökyüzüne ve güneşe hasretim. Bütün fon ediyorum. Yağmur yağsa dahi yağmurun altında ıslanabilsem. Dışarı çıkmak benim üzere çokça edisyon. Zira tekerlekli sandalyem haddinden fazla az. Az Daha dört cidar arasında yaşamımı sürdürüyorum. Tedavime devam etmek istiyorum. Murdarilik felçlisi olduğum için yapılacak ayrımsız şey bulunmayan deyip, moralimi bozanlar oluyor. Zevalsiz tedaviye ihtiyacım var. Daha gani tıpkı evde yaşayıp, değme sabahleyin gökyüzünü başlamak istiyorum. Bunları kendim çalışıp, servet kazanarak yapmak istiyorum. Arkadaşlarımın desteği tıpkısı yere büyüklüğünde. Kendime ilişik bire bir ocak vardı, sattım ama tam olmadı. Çalışıp, kazanıp kişi paramı bırakmak istiyorum. Telefonla konuşup, insanlarla iletişim halinde olabileceğim tıpkı işi yapabilirim. Bedenimde var amma beynim ile kalbimde engelim yok” diye niteleyerek konuştu.

Share: