TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmayan: “Bingöl’de keşfedilen çıpa cevheri rezervi için evvel aşamada 550 milyon dolar yatırım öngörülüyor”

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Bingöl’üstelik keşfedilen 300 milyon tonluk çipo cevheri rezervi üzere önce aşamada 550 milyon dolar envestisman yapılacağını ve aracısız bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, tıpkı bando ziyaretlerde bulunmak için Bingöl’e geldi. Kentte basın mensuplarıyla ayrımsız araya gelen Yılmayan, Türkiye’nin 2023 sonrasında da büyümeye bitmeme edeceğinin altını çizdi. Yılmaz, “2023 ve sonrasında üstelik Türkiye büyümeye devam edecek. Türkiye belli tıpkısı eşiğe mevrut durumda. Bu eşiği atlamamız gerekiyor. Gelişmekte olan ülkeler liginden gelişmiş ülkeler ligine geçmemiz gerekiyor. Tabiri caizse birinci ligi yakalamamız lazım. Bunun çabası içindeyiz. 2023 sonrasında bundan sonra 2053’ü, 2071’i tartışan bir Türkiye olacak. Savunma sanayisinden esenlik endüstrilerine, yazılımdan azık sektörüne bir nice alanda eskimemiş hamlelerle, yıpranmamış teknolojilerle kalifiye insana ve bilgiye dayalı aynı hesaplı bina inşa ederek inşallah gelişmiş ülkeler arasındaki yerimizi alacağız. Bu ayrımsız süreç ve yalınç değil, strüktürel tahavvül birden sağlanmıyor amma Türkiye sakıncasız adımlarla henüz ümranlı bire bir devlet olma amacında ilerliyor” diye konuştu.

“Kalifiye kayırıcı ve anamal toprak kayması azalıyor”

Şark ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde sağlanan erinç ortamıyla alay malay nitelikli eş ve sermaye göçünün azaldığına dikkat çeken Yılmayan, “Topyekun bunu yaparken bölgeler arasındaki dengesizlikleri izale noktasında yine Türkiye son dönemlerde haddinden fazla önemli başarılar sergiliyor. Bizim yaşadığımız mıntıka şarki ve güneydoğu akıbet dönemlerde yeryüzü ruhlu bölgelerden. Alelhusus sağlık ve hamaset ortamının pekişmesiyle alay malay envestisman ortamı birlikte iyileşmiş durumda. çıktı seyyah bölgemizi görüşme ediyor, bundan sonra yatırımcı geliyor. Bölgede daha aşkın adam yaşamayı tercih ediyor. Nitelikli herif ve anamal göçü azalıyor. Zımnında bölgemizde birlikte dokunaklı bire bir etap var. Bunun genişlik evire çevire örneklerinden biri tanesi bile Bingöl diye düşünüyorum” dedi. Ayrımsız süt firmasının Bingöl’e yatırım yaptığını anlatan Yılmayan, “Banal Bingöl’ün kaderini etkileyecek ölçekte bir yatırım. Doğrudan istihdamın ötesinde, dolaylı etkileriyle çokça tehlikeli bire bir envestisman gerçekleşti. 50 bin insanın kafile etmesine engel olan, kalan nüfusun dahi 3’te 1 oranında gelirini arttıran ayrımsız projeden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bingöl’dahi keşfedilen çıpa rezervi ile birlikte 550 milyon dolarlık aynı yatırım yapılacağının öngörüldüğünü nâkil Yılmayan, “Bingöl, sonuç dönemlerde haddinden fazla şişman aynı yatırım henüz eksiltmek amacıyla. Bu de çıpa cevheri ile ait. Mukannen ayrımsız süredir etüt çalışmaları yürütülüyordu. en son müjdeli haberleri aldık diyelim. 300 milyon ton şu zaman itibarıyla keşfedilmiş tıpkı çipo cevheri rezervi. 550 milyon dolar geçmiş aşamada aynı envestisman öngörülüyor. Bingöl’da bugüne büyüklüğünde işlenmiş en büyük envestisman olacak. Direkt bin kişiye istihdam sağlayacak, dolaylı namına de çok balaban etkileri olacak bire bir proje. Bu alanda de heyecanla bekliyoruz” dedi. – BİNGÖL

Share: