TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmayan, öğrencilerle buluştu

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Parti Bingöl Saylav Cevdet Yılmaz, “Kalkınma, evolüsyon dediğimiz hikâye çabucak ekonomiyle sağlanamıyor

kültürüyle sanatıyla hep toplumun gelişmesi, kalkınması gerekiyor.” dedi.

Yılmayan, TRT Genel Müdür Yardımcısı Ziyad Varol ile birlikte “4. Bingöl Uluslararası Gücük Film Festivali” kapsamında Bingöl Üniversitesi öğrencileriyle Konuk Evi’nde söyleşi yaptı.

Söyleşide öğrenciler çeşitli konularda dava ve taleplerini dile getirdi.

Cevdet Yılmayan, konuşmasında, Bingöl Üniversitesin vakit kaybetmeden fiziksel yerine değil, kalite göstergelerinde bile ferah olduğunu söyledi.

Bingöl’ün birçok açıdan balaban inkılap içerisinde olduğunu dile getiren Yılmaz, kentte 300 milyon demir cevherinin keşfedildiğini anımsattı.

Bu konular içerisinde ekin ve iletişimin olmazsa olanaksız olduğunu anlatım eden Yılmayan, şöyle konuştu:

“Kalkınma, gelişme dediğimiz vaka hemen ekonomiyle sağlanamıyor, kültürüyle sanatıyla hep toplumun gelişmesi, kalkınması gerekiyor. İnsani kalkınma, sürdürülebilir kalkınma dediğimiz fenomen hakeza bir husus. Zazaca, Kurmanci veya farklı diller vakit kaybetmeden konuşanların değeri değildir, bilcümle insanlığın değeridir. Cenab-ı Cenabıhak yaratmış bu dilleri kimsenin icat ettiği şeyler değil. Gerçekte insanlığın varlığıdır, değeridir. Bunları geliştirmek hepimizin ortak sorumluluğu. Bu çalışmaların hele TRT Kurdi marifetiyle yapılan çalışmaların alelade kıymetini bilmemiz geçişsiz. İnsanlık hesabına, hemen Zazalar, Kurmanclar değil birlik toplumumuz namına değerli icraat. Bunlar patırtı konusu olabilecek şeyler değil haddizatında kuma değerler yerine görülmesi müstelzim meseleler. Tığ bile anca bakıyoruz.”

TRT Umum Müdür Yardımcısı Varol dahi memleketi Bingöl’de üniversite öğrencileriyle bire bir araya gelmekten hava duyduğunu belirtti.

Bingöl’ün merhamet yüklenmiş insanların var olduğu tıpkı yer olduğunu rapor fail Varol, “Takkadak Bingöllü hemşehriniz olarak değil, kurumumuzu temsilen buraya geldik. 4. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali kapanış programında Dengbej programını TRT Kurdi’de deli dolu yayınlayacağız. Esasen festival ihsan törenini de yayınlayacağız. Dengbej bu bölgenin çok eke sanat ve firez faaliyeti. Bu alanda Bingöllü dengbej ustalarını, sanatçılarını dinleyeceğiz.” diye konuştu.

Programda, YANLIŞSIZ Fırka Bingöl Saylav Feyzi Berdibek, Belediye Reisi Erdal Arıkan ve TRT’birlikte fariza eden yöneticiler de vadi aldı.

Share: