Telefon hayali kurarken 14 bin TL dolandırıldı

Telefon hayali kurarken 14 bin TL dolandırıldı

Sıfır diye aldığı telefon “Replika” çıktı

Yeni dolandırılma yöntemi “Replika Telefon”

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde dinamik Sulh Kişmiri, içtimai medyadan havale ettiği çökertme telefonunun düzme çıkması ile 14 bin TL dolandırıldı.

Akil telefon sahibi görünmek talip binlerce vatandaş, içtimai iletişim araçları marifetiyle satma fail dolandırıcılar tarafından mağdur ediliyor. Türkiye genelinde yaşanan bu ayyarlık olayının aynı aynı dahi Tatvan’dahi meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, telefona ihtiyacı olan Barış Yağız ünlü yurttaş, akraba tavsiyesi ile bir sosyal medya hesabından telefon aramaya koyuldu. Esmer, piyasadaki adlı markanın özgün ürününü 14 bin TL’ye görünce ilk yerine şüphelendi. Henüz bilahare güvendiği şahıslar marifetiyle toplumsal medyadan beğendiği telefonu almayı kabul eden Yağız, 14 bin TL ödeyerek telefonu ısmarlama etti.

13 Ekim tarihinde içtimai medyadan havale verdiği cep telefonunu 3 bölüm sonra kargodan alıp heyecanla paketlenen telefonu açan Kişmiri, incelemesi sonucu replica (kopya) olduğunu anladı. Paketin içinden sâdır taklit edilmiş telefon ile dolandırıldığını anlayan Kişmiri, satın aldığı 14 bin TL’lik ürünün esasen özgün olmadığını öğrenmesiyle gelişigüzel savcılığa giderek yanlışlık duyurusunda bulundu. Savcılıkta hakkını aramaya koyulan Yağız, deminden ise dolandırıcıların yakalanmasını istekle vatandaşların ortada olmaksızın bir ürünü toplumsal iletişim araçları hesaplarından almamaları konusunda uyarıda bulundu.

Yaşanan olayın ardından telefonu satan ve Kara’nın iddiasına göre insanları dolandıran eşhas konuyla ait açıklama yapmayacaklarını söyledi.

“Sizi utangaç etmeyeceğiz”

Telefona ihtiyacının olduğunu bilen akrabalarının sosyal medyadaki hesaptan istinaden telefon alabileceğini söylediklerini açıklanan Kara, “Dayıoğlum bana teyzesinin oğlunun telefon sattığını söyledi. Konuşmamız üzere toplumsal medya hesabını verdi. Şahısla görüştük. Son benzeri aynı telefonun fiyatını sorduk. Fiyatı dahi 14 bin TL olduğunu söyledi. Fiyatı bana üstelik uygun geldiği amacıyla irtibata geçtik. Pazarlığında güçlü güvenemediğim için bu yol dahi abisi, teyze çocuklarını arayarak böyle tıpkısı nitelik olduğunu söyledim. Güvenip alabileceğimi söylediler. Ondan yola çıkarak T.Ç. ile pazarlığımızı yaptık. F.Ç. ünlü kişinin IBAN’ını attı. Ama F.Ç.’ye ilgili olmadığı çıkınca bu kat M.Ç., yani ablasının IBAN numarasını attı. 14 bin TL’yi adına gönderdim. ‘Akrabayız’ diye niteleyerek aynı baskı olmayacağını ve ‘sizi utangaç etmeyiz’ denildiğini söyledi. Telefon İstanbul Arnavutköy’den kargoyla çıkış belgesi yaptı. 3 dönme bilahare elime ulaştı. Ben bile telefondan zorlu anlamadığım için telefoncuya götürdüm. Telefoncu bu ürünün replika olduğunu, yani içi Android dışı iOS olduğunu söylediler. T.Ç. bana ‘abi ego size replika olduğunu söylediğimi biliyordum’ diye ifadeler kullandı ve yalanlıyordu. Bunun konusunda F.Ç.’nin numarasını istekle paramın iadesini istedim. ‘İademiz namevcut’ dediler. Bu misil ikisini konferans görüşmeye alınca dahi F.Ç. telefonu gönderen birey T.Ç.’nin sizi kandırdığını söyledi. Yani dolandırdığını söyledi. ‘Ben replika eser satıyorum ama T.Ç. size hakeza ayrımsız şey olduğunu söylemedi’ dedi. F.Ç.’nin ailesiyle görüştüm. Bunun konusunda bir hafta müddet vardı. Tıpkı hafta süreyle beni beklettiler. Bu defa rahat bir şekilde gidip anket açabilirsiniz denildi” dedi.

“Yaşım olmuş değil ego ceza almam”

Pazarlığı yaptığı kişinin ergin olmadığını ve bundan ufuk haddinden fazla abat olduğunu dile getiren Kara, “Bunun üzere savcılığa başvuruda bulundum. Savcılıktan dahi bize takipsizlik kararı geldi. Sorun açmaktan serbest bırakılabilir merkum. Yine ben muktezi yerlere şikayette bulunacağım. Davamı açacağım” diye konuştu.

“Akraba kurbanı oldum”

Maddesel ve manevi mağduriyetinin olduğunu dile getiren Esmer, “Akrabalarıma güvenmeseydim ayrımsız ürünü ortada olmaksızın almazdım. Telefonun otantik olup olmadığını sordum onlara. ‘Abi ağırlık bulunmayan, telefonumuz orijinal ve bire bir bastırık yok’ dediler. Telefon elimize gelince replika geldi. Ben de telefon hakkında bilgelik istedim. Dedim hani Irak malı mı, nerenin malı bu? Diye sorunca üstelik o üstelik ‘bende kalsın’ dedi” şeklinde konuştu.

“Ayrımsız ürünü görmeden almayın”

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Yağız, “Telefonu evet de tıpkısı ürünü ortada olmaksızın almamalarını referans ediyorum. Tehlikesiz sitelerden alışveriş yapsınlar. Toplumsal medya hesabından milleti dolandırıyorlar. O tür yerlerden telefon almasınlar diyorum. Avukatla görüştüm, dilekçe hazırlayıp tekrardan davamızı açacağız” dedi.

Share: