Tescilli Konuralp pirincinde hasat “yüksek mahsul” beklentisiyle başladı

Düzce’birlikte 3 bin dönüm alanda dede tohumuyla yetiştirilen coğrafi işaretli Konuralp pirincinin hasadına başlandı.

Konuralp beldesinde geçen sene dönümde 650 kilo verim alan üreticiler, bu yıl dönüm başına 730 kilogram rekolte bekliyor.

“Konuralp pirinci 1800’lü yıllara dayanıyor”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Nebat Üretimi ve Nebat Sağlığı Bölüm Müdürü Gülden Doğru, AA muhabirine, Konuralp pirincinin 2019 yılında coğrafi belen alarak tescil aldığını anımsattı.

Halk dilinde “çevre pirinci” yerine mezkûr Konuralp pirincinin tarihinin 1800’lü yıllara dayandığını belirten Selim, “‘Osmanlı saray mutfağının pirinci’ namına adlandırılan Konuralp pirinci, zamanının elzem haz kaynaklarından biri yerine varlığını bugüne büyüklüğünde sürdürmüştür.” dedi.

Yanlışsız, detaylı yıllardan beri İl Özel İdaresi ile üreticilere yapılan çeltik tohumu temini desteğinin, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Genel Müdürlüğünün “Ekincilik Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi” projeleri kapsamında daha birlikte artırıldığını kaydetti.

Doğru ekincilik teknikleri kullanılarak verim ve kalite artışı yaşandığını nâkil Dürüst, buna kapalı olarak bakir müstahsil ve istihsal alanlarının bile kazanıldığını vurguladı.

Yanlışsız, şu bilgileri paylaştı:

“en son 2022 yılında çeltik üreticilerimize yüzde 52 Vekillik, yüzde 10 İl Özel İdaresi ve yüzdelik 38 dikici katkısı ile çeltik tohum temini yapılmıştır. 2019’üstelik 21 bin 400, 2020’da 32 bin 910, 2021’da 38 bin 20 ve 2022’da 39 bin 320 kilogram sertifikalı çeltik tohumu kullanımı gerçekleşti.”

“Atalarımızın bıraktığı ürünü işleyebilmek büyüklüğünde güzel tıpkısı şey yok”

Rençper Selçuk Yıldız (51) dahi bu yılki hasat mevsimine ulaştıkları için bahtiyar olduklarını dile getirdi.

Ürünün fazlalaşan olmasını kâm eden Şans, “Maliyetlerimiz bizi biraz bu sene yordu ama ululuk büyüklerinden bu noktada tıpkı nasip beklemekteyiz. Tığ temas zaman üretim üzere uğraş fail çiftçileriz. Sunma güzelini halka arz etmek amacıyla ceht harcıyoruz.” dedi.

Atalarından kalan ürünü burada yetiştirmeyi sürdürdüklerini anlatan Şans, şunları kaydetti:

“Mayısta ürünü toprağa verdik. artık kurutması ve çıkarmasıyla bu arada 2 ay sonradan ürünümüzün bereketini alırız. Toprakla uğraşmak haddinden fazla adamakıllı, bu bire bir çor diyelim. ‘Bunu yapma.’ deseniz dahi yapacağız. Üreteceğiz, savaş edeceğiz. Atalarımızın bize bırakmış olduğu bu ürünü işleyebilmek kadar sunturlu bire bir özdek namevcut. Öküz arabalarıyla başladık, anca gördük dedelerimizden. Ondan bilahare teknolojiyle bu arada kıç uydurmaya başladık. Motorlarımızı aldık, halen daha üretiyoruz.”

Share: