Tescilli Konuralp pirincinde hasat “Erdemli Verim” beklentisiyle başladı

Düzce’üstelik 3 bin dönüm alanda ağababa tohumuyla yetiştirilen coğrafi işaretli Konuralp pirincinin hasadına başlandı.

Konuralp beldesinde geçen yıl dönümde 650 kilo mahsul düz üreticiler, bu sene dönüm başına 730 kilogram rekolte bekliyor.

“Konuralp pirinci 1800’lü yıllara dayanıyor”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Nebat Üretimi ve Nebat Sağlığı Idarehane Müdürü Gülden Selim, AA muhabirine, Konuralp pirincinin 2019 yılında coğrafi belen alarak tescil aldığını anımsattı.

Halk dilinde “mekân pirinci” adına anılan Konuralp pirincinin tarihinin 1800’lü yıllara dayandığını tamlayan Ak, “‘Osmanlı saray mutfağının pirinci’ kendisine adlandırılan Konuralp pirinci, zamanının vazgeçilmez zevk kaynaklarından biri namına varlığını bugüne kadar sürdürmüştür.” dedi.

Doğru, etraflı yıllardan beri İl Özel İdaresi ile üreticilere yapılan çeltik tohumu temini desteğinin, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Umumi Müdürlüğünün “Tarım Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi” projeleri kapsamında elan da artırıldığını kaydetti.

Doğru tarım teknikleri kullanılarak mahsul ve nitelik artışı yaşandığını aktaran Yanlışsız, buna ilişkin kendisine eskimemiş yetiştirici ve istihsal alanlarının de kazanıldığını vurguladı.

Ak, şu bilgileri paylaştı:

“en son 2022 yılında çeltik üreticilerimize yüzde 52 Nezaret, yüzdelik 10 İl Hususi İdaresi ve yüzde 38 dikici katkısı ile çeltik zürriyet temini yapılmıştır. 2019’de 21 bin 400, 2020’da 32 bin 910, 2021’da 38 bin 20 ve 2022’de 39 bin 320 kilogram sertifikalı çeltik tohumu kullanımı gerçekleşti.”

“Atalarımızın bıraktığı ürünü işleyebilmek kadar evire çevire bir öz bulunmayan”

Çiftçi Selçuk Nasip (51) da bu yılki hasat mevsimine ulaştıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.

Ürünün artağan olmasını dilek eden Felek, “Maliyetlerimiz bizi biraz bu sene yordu amma heybet büyüklerinden bu noktada tıpkısı baht beklemekteyiz. Biz gelişigüzel devir üretim için savaşım eden çiftçileriz. En güzelini halka arz etmek amacıyla çabalama harcıyoruz.” dedi.

Atalarından mütezayit ürünü burada yetiştirmeyi sürdürdüklerini anlatan Talih, şunları kaydetti:

“Mayısta ürünü toprağa verdik. artık kurutması ve çıkarmasıyla bu arada 2 kamer sonraları ürünümüzün bereketini alırız. Toprakla korumak çok pir, bu ayrımsız çor diyelim. ‘Bunu yapma.’ deseniz da yapacağız. Üreteceğiz, mücadele edeceğiz. Atalarımızın bize bırakmış olduğu bu ürünü işleyebilmek kadar sunturlu ayrımsız öz namevcut. Öküz arabalarıyla başladık, anca gördük dedelerimizden. Ondan bilahare teknolojiyle bu arada bacak uydurmaya başladık. Motorlarımızı aldık, halen daha üretiyoruz.”

Share: