Tunceli’de Köylerin İçine Kadar Silahlarıyla Mevrut Avcılar Vatandaşı Gergin Ediyor

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli’birlikte cebbar olduklarını belirten bazen kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Doğa Dulda ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri, av dönemi kapsamında avcıların kâh köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı ancak yerleşme yerlerine büyüklüğünde girmelerinin yasak olduğunu belirtti. Meskün mahalle 300 metreye büyüklüğünde yaklaşmalarının yasak olduğunu belirten adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikayet edebileceğini aktardı.

Tunceli’birlikte avcı olduklarını tamlayan gâh kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları bozuk ediyor. Tunceli Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu da duruma tepki göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, dünyada tek aktif spor adı altında katledilemez. Bu soy durumlara sonuna büyüklüğünde alın çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin bile sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağız” dedi.

YERLEŞİM YERLERİNE GİRMELERİ YASAK

Hozat’a sınırlı Türktaner Köyü Akpınar mezrasında hayat dolu Yüksel Akdoğan, “Tarlalarımızın içerisinde geziyorlar. Evlerimizin yakınına kadar geliyorlar. Keklik ve tavşan avlıyoruz diyorlar. Keklik ve tavşan çağ vakti köyün içerisinde hangi arasın? Köylüler gergin oluyor” dedi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri ise av dönemi kapsamında avcıların bazı köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı fakat yerleşim yerlerine büyüklüğünde girmelerinin yasak olduğunu belirtti. Meskün mahale 300 metreye büyüklüğünde yaklaşmalarının haram olduğunu tamlayan adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren izinli, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikayet edebileceğini aktardı. Köylerin içine girmelerinin yasak olduğu öğrenilen avcılar amacıyla keklik ve tavşan avlamanın Tunceli’ye has bire bir karar olmadığını açıklayan yetkililer, Avcıların Suret Av Komisyonu kararı doğrultusunda günde 2 keklik ve 1 tavşan avlayabileceklerini söylüyor.

“BİZ YIRTICI HAYVANLARA DAHİ ELEM EDEMEZKEN KEKLİK GİBİ BİR HAYVAN NİYE VURULUYOR?”

Tunceli merkeze merbut Eğriyamaç Köyünde dallı güllü Hüseyin Zeytin, keklik ve tavşan avının azade olmasına aksülamel gösterdi. Zeytin, “Bizim tahaffuz alanlarımıza hücumcu ve artağan, dengeyi bozan hayvanlara karşı silah taşımamız dahi yasakken, mazlum ve günahsız hayvanları vurmak üzere yasanın hiçbir yaptırımı yoktur. Bu zahir bir adalettir ben anlayamıyorum. Köyümde kocaoğlan ve domuzun tarım alanlarıyla kâr ağaçlarına verdiği zararı görseniz içiniz ağlar. Oysaki keklik azalırsa süne çoğalır ve ekinler yok olur. Bu yarayışlı hayvanları vurmaya izin var ama bizim arazilerimizi, birey güvenliğimizi gözdağı eden sanatkâr-yabani hayvanlara cebe sıktığımızda cezası var. Bu nasıl mantıktır bunu çakozlamak imkansız” dedi.

“HİÇBİR DUYGUSAL SPOR SEFIL ALTINDA KATLEDİLEMEZ”

Tunceli Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu üstelik duruma reaksiyon göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, Dünyada tek hareketli spor adı altında katledilemez. Bu garip durumlara sonuna kadar cebin çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin da sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağız” dedi.

Share: