Van’da 10 Stö ‘Doğal Sit Alanı’ İlan Edilen Van Gölü İçin Sav Açtı

İSHAK ESMER

Van’da ‘Katıksız Sit Alanı’ kapsamına alınan Van gölü üzere 10 sivil dernek, kararın iptali yönünde ülkü açtı. Van Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcüsü Fikret Baransel, “Bu, genişlik bağan korumaya eş sit alanlarını tabir etmektedir. Kamuoyunda bu konuda falsolu tıpkı takanak oluşmuştur. Bilakis, kararnameden önceki Ağız Kanununa bağımlı olan bu alanlar kanuni olarak oldukça henüz gösterişli aynı şekilde korunmaktayken bugün bu aranjman ile Yan Kanunu namevcut sayılmaya çalışılarak kırıcı yıldırma altında bırakılmıştır” dedi.

Resmi Gazetede 21 Temmuz’birlikte yayınlanan kararla, Van ve Bitlis illeri Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Natürel Sit Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” zar edildi. Van Akademik Odalar Birliği ve Demokratlık Platformu, karara alın idari işlemin durdurulması talebiyle açtıkları davaya ilişik Van Barosu Tahir Elçi Konuşma Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklama metnini, Van Eczacılar Odası Başkanı ve Van Akademik Odalar Birliği Dönüş Sözcüsü Fikret Baransel aracılığıyla okundu.

“VANGÖLÜ TEHDİT ALTINDADIR”

Fikret Baransel şunları söyledi:

“Van Akademik Odalar Birliği ve Demokrasi Platformunun bileşenleri yerine kuruluşumuzdan bugüne büyüklüğünde rastgele fırsatta kentimizin doğal zenginlikleri ile ilgilendiren endişelerimizi paylaşmaktayız. Ancak bugün çok dokunaklı ihmaller ve konunun uzmanlarının görüşleri ve bilimsel gerekçelere dayanmayan kanuncu düzenlemeler ile Van Gölü zılgıt altındadır. Bu yıldırma karşısında huy; ilmî hiçbir yöntemle açıklanamayan aynı şekilde planlı arka temizliğinin, bir soy tüm kapasiteyle faaliyete geçemeyen ve kent kanalizasyonunun direkt rahatlama şeklinde göle akıtıldığı arıtma tesisinin yarattığı ve kentin girişinden itibaren hissedilen nişanlık alarm vermektedir. Van Gölü’nün korunması üzere çokça ağır yasal tedbirler alınmalıdır. Hele Van Gölünü Siper Kanununun çıkarılması temel talebimiz olup bu yöndeki kâm ve ısrarımız devam etmektedir. Ancak, 30.07.2022 ruz ve 31908 sınırlanmış Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Van Gölü “Doğal Sit, Sürdürülebilir Esirgeme ve Kontrollü Kullanım Alanı” yerine car edilmiştir. Bu, sunu düşük korumaya topluluk sit alanlarını ifade etmektedir. Van Valiliğinin 18.08.2022 günlü duyusundan dahi anlaşılacağı amacıyla bu düzenleme ile sit alanı içerisinde yapılacak cümbüş ve yapılaşmalar engellenmemiştir, kamuoyunda bu konuda kavisli tıpkısı takanak oluşmuştur. Aksine, kararnameden önceki Kıran Kanununa bağımlı olan bu alanlar yasalı namına oldukça elan kısık ayrımsız şekilde korunmaktayken bugün bu düzenleme ile Ibik Kanunu yok sayılmaya çalışılarak güç gözdağı altında bırakılmıştır. Ayrıca alınan karar Kıran Siper Kanunu, Firez ve Beğeni Varlıklarını Dulda Kanunu, Masun Alanların Belirleme, Tescil ve Onayına İlişkin Asıllar ve Esaslara Dair Yönetmelik, İlke Kararlarına, Katıksız Sit Alanlarının Değerlendirilmesine İlişkin Maharet Esaslara ve Değişik Siper Hukuku düzenlemelerine aykırıdır.

“İLGİLİ ARANJMAN İPTAL EDİLMELİ”

Tamam bu nedenlerle Van Akademik Odalar Birliği ile Demokratlık Platformunun bileşenlerinden sav konusu üzerine sav açılış ehliyeti olan Van Barosu ÇEV-DER, Van Hakkari Tabip Odası ve Van ÖHD eliyle ilgilendiren kararın iptali üzere bu periyot karar yoluna başvurulmuştur. Bugün itibariyle başlatmış olduğumuz etki süreciyle birlikte Van Gölü Havzası amacıyla nazik tıpkısı nâr oluşturan, turizm ve uran tesisleri ile yapılaşmaya zemin hazırlayan ve hazırlanış amacı itibariyle korumaktan haddinden fazla bulunmayan olmasına etken olacak olan ilgili düzenlemenin iptal edilmesi gerektiği inancını taşımaktayız. Yapılan aranjman ile kamuoyunda “Van Gölü’nün artık esirgeme altına alındığı” yönünde kusurlu ayrımsız takanak oluşturmaya çalışılmış ise bile bilinmelidir ki; yapılan aranjman geleceğimiz ve nefesimiz olan Van Gölü’nü henüz iri ayrımsız tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır. Van gölü Katıksız Sit Alanının daha art kategoride olan değişmez korunacak alıngan alanlar evet da nitelikli dulda alanları namına zar ve tescil edilmesi gerekirken yapılaşmaya kez anahtar şekilde “Sürdürülebilir Esirgeme ve Kontrollü Kullanım Alanı” namına tescilinin iptali talebiyle dava açıldığı bilinmelidir.

“VAN GÖLÜNE SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Yapılan düzenlemenin üstelik mevzuata çap yerine yapıldığını antrparantez açıklamak isteriz. Şöyle kim; Mahfazalı Alanların Tayin, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dayalı Talimatname’in “Mahfuz alanlara ilişik genel ilkeler” antetli 5/1.’inci maddesinde belirlenen ilkelere uyulmamış, mahfuz alanların aktüel durumunun alanın biyolojik çeşitliliği, hidrolojisi ve hidrojeolojisi başta atılmak amacıyla temas açıdan durumu hazırlanacak dolay değerlendirme raporu sonucuna göre yahut muktezi görülmesi durumunda ise sunma az mütevali dört mevsimi kapsayan ekolojik iyice ilmî araştırı yapılarak belirleneceği düzenlemeleri uygulanmamış, araştırı raporları yönetmelikte öngörülen nitelikteki uzmanlarca düzenlenmediği kabilinden ustalık esaslarda belirtilen düz çalışmaları yapılmamıştır. Halkımızın de bildiği üzere Van Edremit’te yapılan derrace kafenin Kıran Kanununa hilaf tıpkı şekilde yapıldığına dair hız süreçleri bitmeme etmekte olduğu kabilinden iptali yasal yerine türlü olsa dahi son adına yapılan aranjman ile Velespit Kafe gibi yapılaşmaların elan üstelik artmasına ve meşrulaşmasına dayanaklık etmek hazırlanmıştır. Van gölünün kesin korunacak alıngan alanlar ya da kalifiye esirgeme alanları kendisine himaye altına alınması gerekirken, yapılaşmaya sefer açan düzenlemeye dair hatadan bire bir dakika ilk vazgeçilmesi ve Van Gölünü koruyacak olan özden kanuni düzenlemelerin yapılması gerektiğini buradan ilgililer ve kamuoyuyla paylaşıyor; yekpare duyarlı vatandaşlarımızı ve kurumlarımızı Van Gölüne ehil çıkmaya ve açılan davaya müdahil olmaya nida ediyoruz.”

İMZASİ KÂIN STÖ’LER

Van Barosu

ÇEV-DER

Van-Hakkari-Bitlis Eczacılar Odası

Van-Hakkari Tabip Odası

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği

İnsan Hakları Derneği Van Şubesi

TMOBB Van İKK

Van Diş Hekimleri Odası

Van SMMMO

KESK Van Şubeler PlatformuShare: