Video: İsrail Yıpranmamış Gemisavar Bahir Füzesi Sistemini Test Etti

İsrail Defans Bakanlığı yoluyla Çarşamba haset yapılan açıklamada, İsrail Donanması’nın yeni aynı gemisavar bahir füze sisteminin testlerini “başarıyla tamamladığı” belirtildi.

Bakanlığa bakarak, kaslı tıpkı mufassal menzilli gemisavar füze sistemi olan Gabriel V’nin testleri, sistemin muhtelif hedefleri karışma kapasitesini kanıtladı. Ağustos ayında yapılan aynı denemede, Sa’ar 6 sınıfı bir korvet, düzme tıpkısı gemiye bir Gabriel V füzesi fırlattı ve onu namevcut etti.

Ordudan yapılan açıklamaya bakarak, sistemin inhibitör füzeleri ayrımlı bahir ve hava koşullarında yüzlerce kilometre el alabiliyor. Açıklamada, “Füze, haddinden fazla değişik gaye ve tehditlerin önlenmesini ve imha edilmesini sağlıyor” denildi.

Ordu, İsrail Havacılık ve Feza Uran ve Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme bölümü marifetiyle geliştirilen Gabriel V’nin “bahir savunması alanında aynı hareketli” olduğunu söyledi.

Donanma Serdar Yardımcısı Guy Goldfarb yaptığı açıklamada, “Gabriel V gemisavar füze sistemi, İsrail Donanması’nın deniz sahasındaki ve çok türlü ek düzlük ve hedeflerdeki operasyonel ve defans yeteneklerini güçlendirecek” dedi.

Goldfarb, İsrail’in, ülkenin Akdeniz’deki doğalgaz sahalarına atıfta bulunarak, füzeleri “stratejik varlıklarını” bakmak üzere kullanacağını söyledi.

Xinhua Bilgi Ajansı muhabirleri Kudüs’ten bildiriyor.

Share: