Pamukova’da ayva üreticileri yüksek rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, faziletli rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve göveri üretimiyle öne sâdır ilçenin genişlik koca dirimlik kaynakları ortada yer alan coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine göre ayrılıyor.

Daha sonradan paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek üzere sevimsiz çekicilik depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, çöz piyasanın yanı sıra Rusya ile bir nice Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’da yetiştirilen ayvanın, bölgenin yerey yapısı ve abuhava şartları zımnında haddinden fazla birinci sınıf olduğunu söyledi.

Ayvanın arzu gören benzeri semere olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta rehavet çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzdelik 60’ını karşılıyor. Yüzdelik 30’u ihracat Avrupa ve Rusya’ya, yüzde 70’ini dahi iç piyasada tüketiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu yıl verimden memnun olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bu sene üreticimiz nitelik ve verimden çok memnun. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 ton aldığımız bahçelerden genellikle bu yıl 4 ton civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve kalite namına küçük bu yıl memnunuz amma kıymet adına maatteessüf istediğimizi yerlerde değiliz. Bu da çiftçimizi mağdur etmekte. 13 bin dekar üzerinde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin ton rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının sabık yılla ayrımsız olduğunu tabir eden Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 liralık aralığında, tüccar dalında çekicilik yapıyor ama bunun maliyeti elhak 5-6 teklik.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Yıldız üstelik 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu yıl rekolte ve ayva kalitemiz adamakıllı. Sabık yıla göre pazarlamada az buçuk sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde genel adına üreticiler ürünü kişi imkanlarıyla deposuna alıyor. Şita meyvesi olduğu için şu an çetin bire bir istihlak yok. İnşallah dolgunca olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha ayrımlı”

İlçede göveri ve yemiş tüccarlığı yapan İsa Gürel ise ayvanın iç piyasada Trabzon, Rize, Cıvıl Cıvıl, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul üzere illere, sıkı dışında ise ağırlıklı namına Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin seçme yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması henüz değişik. Bu bölgenin ayvası onun üzere çok yeğleme ediliyor.” dedi.

Share: