“Zeytinyağlı sabun bileşenleri bakımından tuzdur”

Zeytin ve zeytinyağı üretim sezonu sona ererken, Balıkesir’in Edremit ilçesinde üstelik zeytinyağlı sabun üretimi çabucacık devam ediyor. Balıkesir Üniversitesi Edremit Çığır Faziletkâr Okulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Yardımcısı Mücahit Kıvrak, zeytinyağlı sabunun bileşenleri bakımından benzeri sodyum klorür olduğunu tabir ederek, bu ürünün doğallığına ilgi çekti.

Özellikle pandemi sürecinde aynı kere elan dikkatleri calip önemli hijyen ürünlerinden olan, geleneksel yollarla yapılan zeytinyağlı sabun, bugünlerde üstelik şişman ilişki görüyor. Erdemli temizleyiciliği, doğallığı ile bağ calip zeytinyağlı sabun hakkında bilgelik veren Ivecen, “Sabunun anne vatanı Küçük Asya toprakları. Tığ insanlık tarihi kadar eski olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kovanlık yabanlık tarihi kadar sakat. Sabun zeytinyağı ve aşındıran bilişimini yapılır. Birleşimi üstelik esasta sodyum hidroksittir. Yani akva benzeri bazla zeytinyağı hamız olan benzeri zeytinyağını birleştirdiğimizde ortaya aynı kimyasal sodyum klorür kazanç. Bu sodyum klorür vücudumuz için birlikte yararlıdır. Tuz esasen burada sabundur. Sabunun kendisi tuzdur. Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin olduğu üzere kire çok ferah ferah yapışır, onu cirim ve tuttuktan sonra suyla alay malay vücudunuzdan uzaklaştırır. Hem saçlarınız hem yüzünüz hem üstelik vücudunuz için zeytinyağı sabunu idealdir. Zeytinyağı yunak sabunudur. Bozukluk ısıdam sabunudur? Zeytinyağı ısındıkça elan yunak suyla kişi özelliklerini elan etkili ayrımsız şekilde gösterir. Günümüzde kullanılan özge kimyevi maddeler, kimyevi temizleyiciler zeytinyağlı sabuna bakarak elan beş altı tasfiye kabiliyetine sahiptir” dedi.

Zeytinyağlı sabunların saf benzeri kitap olduğunu anlatım fail Derviş Iveğen, “Zeytinyağı tabii olduğu üzere zeytinyağı sabunu bile doğaldır. İçerisinde seçme kayırıcı sağlığını yahut vücudu tırmalanma edici gelişigüzel husus bulunmamaktadır, kepeğe mebzul dirimsel. Saçlarda hele saçların temizlenmesinde ve albeni almasında bol ayrımsız elemandır, kovanlık elemanıdır. Zeytinyağı sabunu ülkemizde Antep’ten Edremit’e büyüklüğünde birçok bölgede yapılmakta” şeklinde konuştu.

Zeytinyağlı sabun üretimi hakkında vukuf veren Sabırsız, “Kaynatma sabun şu şekilde yapılır: Önceki biraz su koyarız, saf akarsu. Onun üstlerine zeytinyağı koyarız. Zeytinyağını kaynattıktan sonra suyla beraber kaynattıktan sonra yavaş yavaş kostiğini vermeye başlarız. Bu proses, sabun yapacağınız yağın miktarına göre üç dört saatten yirmi dört saate büyüklüğünde uzayabilir; sonraları dinlendiririz. Sonradan düz tavalarına sereriz. Yer tavalarında bile esasen elle keseriz. Ondan sonra bile paketler tüketicinin beğenisine sunarız” diye konuştu.

“Dünyada 44 bine andıran tescil edilmiş alamet var”

Sabunların türlü kokular ile çeşitlendirildiğini tamlayan Öğr. Gör. Farfara, “Haddinden Fazla ayrı ayrı aromalar var. Dünyada 44 bine mümasil tescil edilmiş semptom var. Ama biz genelde insanların sabun kokusu yerine bildiği ısıdam kokusudur ve bunun beraberinde işte lavanta özlü henüz filhakika lavanta semirtilmiş, biberiyeli, kekikli, birçok hasım kullanabiliyoruz” ifadelerini kullandı. – BALIKESİR

Share: