Adıyaman’da yetiştirilen peygamber üzümünde 70 bin titrem rekolte bekleniyor

Adıyaman’ın Besni ile Gölbaşı ilçelerinde yetiştirilen ve “sefir üzümü” olarak de bildik coğrafi belen tescilli Besni üzümünde bu sezon efdal ürün bekleniyor.

Ağustos ayında hasadı yapılan Besni üzümü üzere tarlada iş sabah erken saatlerde başlıyor. Bağda işçiler tarafından makasla kesilen salkımlar tezgahlara getiriliyor.

Burada salkımdan ayrılan ve çürüğü temizlenen üzüm taneleri, potasyum ve zeytinyağı karışımıyla yağlanarak elan ilk hazırlanan sergi alanlarında gündüz altında 5-7 çağ süreyle kurumaya bırakılıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Mukayese, AA muhabirine, kentte bu yılki semere üretiminin sair yıllardan henüz eli nimetli olduğunu söyledi.

Adıyaman’birlikte bağcılığın haddinden fazla kadim olduğunu, 110 bin dekar alanda istihsal yapıldığını tabir fail Karşılaştırma, üzümlerin aynı kısmının sofralık, aynı kısmının da kurutmalık yerine üretildiğini dile getirdi.

Dünyaya mal olmuş delege üzümünün bundan sonra Besni ve Gölbaşı ilçelerinde yetiştirildiğini, averaj verimin da 35 bin titrem olduğunu tamlayan Kıyas, “Elçi üzümü, kart, kurutmalığa akla yatkın olması zımnında piyasada ikbal görüyor. Bu sene rekolte erdemli. Yaklaşık 70 bin titrem sefir üzümü beklemekteyiz.” diyerek konuştu.

Üreticilerden Cafer Ulakçı birlikte bağcılığın meşakkatli olduğunu, toplandıktan sonradan üzümlerin işçiler marifetiyle bir tane yegâne salkımlarından ayrıldığını anlattı. Ulakçı, “Bunları zeytinyağıyla yağlayıp kurumaya bırakıyoruz. Kestirmece 6 çevrim güneşte kaldıktan sonraları satışa amade hale geliyor. Tüccarlar gelip buradan ürünleri alıp özlük işletmelerinde satıyor.” dedi.

Bağlarda işlemek için Gaziantep’in Araban ilçesinden mevrut Ömer Kayaç dahi “Kayısı, cehre, sarımsak, üzüm ve mütenevvi küşayiş işlere gidiyoruz, ailemle geçimimizi bu yönde sağlıyoruz. Sabah 07.00 kabil mesaimiz başlıyor, 17.00’da bırakıyoruz. Tarlada üzümleri toplayıp burada tezgahlara getiriyoruz, taneleri seçip güneşte kurutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: