Alman gezici bisikletiyle çıktığı dünya turunda 5 bin kilometre ayakçak çevirip Erzincan’a geldi

Alman seyyar bisikletiyle çıktığı dünya turunda 5 bin kilometre ayakçak çevirip Erzincan’a geldi

ERZİNCAN – Almanya’dan başlayarak belirlediği rota istikametinde dünya turuna bisikletiyle çıkan Alman asıllı Marcus, 5 bin kilometre kaide çevirip Erzincan’a geldi. Erzincan’ın Otlukbeli ilçesine mevrut huy gezgini Türkiye’yi majör bulduğunu kaydetti.

Natür ve velespit tutkusu zımnında bisikletle dünya turuna çıkmaya değişmeyen veren Alman Marcus, aylar öncesinden başladığı turda Balkan ülkeleri, İtalya, Ermenistan ve Gürcistan’ın arkası sıra Türkiye’ye geldi. Türkiye’de çeşitli illeri gezen Marcus Erzincan’a geldi. Erzincan merkeze 140 kilometre uzaklıkta mevcut Otlukbeli ilçesine revan yolculuk tutkunu, buradaki vatandaşlar tarafından ilgi gördü. Gördüğü sargı ve bağ karşısında şaşıran Marcus bulunduğu ilçeden kalkmak istemedi. Alman kökenli huy ve bisiklet tutkunu Marcus’un bir sonraki durağı ise Güneydoğu’yu gezip oradan Irak’a gitmek.

’16 mutluluk gezdim. En sevdiğim Türkiye oldu’

Türkiye’yi gıyaben önce 16 mutluluk gören turist, burayı haddinden fazla sevdiğini tabir etti. Marcus Almanca yaptığı röportajında ise şunları kaydetti:

“Selam ego Marcus, 40 yaşındayım ve Almanya’dan buraya bisikletle geliyorum. Yolculuğuma geçen yıl Mayıs ayında başladım. Balkan ülkeleri ve İtalya üzerinden Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’ye döndüm. Bu turda şimdiye büyüklüğünde 16 mutluluk gezdim ve şimdiye kadar aralarında en sevdiğim mevki Türkiye oldu. Buradaki insanlara, kültüre ve fena hâlde manzaralara araklama oldum.

Çaya, yemeğe davet edildiğim mükemmellik Otlukbeli’de kânunuevvel geçirdim ve ayrıca uyumak için sıcak tıpkı yatak aldım. Benim için yaptıkları her husus amacıyla buradaki bu misafirperver insanlara süfli teşekkürname etmeliyim.

Daha bilahare ki yolculuğum beni Mardin’e götürecek. Türkiye’den ayrılıp Irak’a gideceğim. Yolculuğum beni önümüzdeki 4-5 yılda ise birlik dünyaya götürecek”

Share: