Bağdat’ta iki kamer aradan bilahare önce Divan oturumu öncesi güvenlik önlemleri kayırıcı seviyede

Irak’ın başkenti Bağdat’ta iki ay sonradan yapılacak önceki Meclis oturumu öncesi düzenlilik önlemleri dal seviyeye çıkarıldı, yollar ve köprüler trafiğe kapatıldı.

Irak’ta iki aydır toplanamayan Mecliste öğleden sonradan ilk celse düzenlenecek. Defans ve İçişleri Bakanlığına vabeste güvenlik güçleri, sabahtan itibaren Meclisin da kayran aldığı Yeşil Bölge’ye çıkan tamam öğün ve köprüleri askeri açacak ve lif örgülerle trafiğe kapattı.

Cıvıl Cıvıl ve polis çıkmaz ve caddelerde öğün tutuyor. Köprüler de kez markajcı askerlerle dolmuş durumda.

Sabah erken saatlerde evlerinden çıkan vatandaşlar, hisse senedi yerlerine ulaşmakta pürüz çekiyor.

Sedir Başkanı’nın istifası oylanacak

Sedir Umumi Kurulunda öğleden sonraları yapılacak oturumda Sedir Başkanı Muhammed Halbusi’nin istifası oylamaya sunulacak. Milletvekilleri antrparantez Sedir Bir Numara Başbuğ Yardımcısını seçecek.

İran destekli Şii gruplar, vekillerine Halbusi’nin istifasını kabul etmeme talimatı verdi. Başvekil adayı Muhammed Şiya Sudani de Halbusi’nin istifasına olur oyu vermeyeceğini açıkladı.

Halbusi’nin lideri olduğu Sünni Buyuru Koalisyonu de Meclis Başkanı’nın istifasını akseptans etmeyeceklerini bildirdi.

Sadr yanlıları sokağa çıkmaya hazırlanıyor

Bu arada Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlıları Sedir oturumunu çelmek için sokağa çıkmaya hazırlanıyor.

Siyasetten çekilen Sadr’ın destekçileri, kabinenin politik gruplar arasında paylaşıldığı bire bir koalisyon hükümeti istemediklerini dile getiriyor.

Irak’ta güzeşte sene yapılan umumi seçimin galibi Sadr, rakip Şii partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış, peşi sıra birlikte siyasetten çekilerek 73 vekilini üstelik incizap ettirmişti. Mecliste Bir Numara Başkan Yardımcılığı görevini birlikte Sadr’a sınırlanmış vekil yürütüyordu.???????

İran yanlısı Şii grupların başbakan adayına cebin sâdır Sadr destekçileri, temmuz sonunda Bağdat’ta hükümet binaları ve ecnebi tasavvur temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi basarak Meclis binasına girmişti. Sadr yanlıları henüz bilahare Sedir bahçesinde yerleşme eylemi başlatmıştı.

Share: