Baharı müjdeleyen leylekler Bilecik’teki sulak arazilerde konakladı

İlkbahar mevsimine girilmesiyle güneydeki ülkelerden kuzeye barhana eden leylekler, Bilecik’e da gelmeye başladı.

Kentin ayrımlı noktalarında sürüler halinde süzülen leylekler, sulak arazilerde tagaddi molası verdi.

İl merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Pelitözü Gölpark ile Beşiktaş Mahallesi mevkisinde eskimemiş sürülmüş ve mezru arazilerde konaklayan leylekler, böceklerle beslendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Marifet- Literatür Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Tuba Huluskâr, AA muhabirine, “Ciconia” türleri kendisine bildik leyleklerin, zamanlarının iri bölümünü binlerce kilometre mesafeyle ayrılan birkaç coğrafi mıntıka beyninde geçirdiğini söyledi.

Afrika ve Avrupa arasındaki yolcuklarında Türkiye’nin, hayvanlara hayatta kalmaları için abuhava, caize ve yuva bakımından elverişli habitatlar sunduğunu belirten Kaburgasız, “Bilecik, katıksız kaynakları ve akman tabiatıyla misafirlerini genişlik dolgunca şekilde konuk ederek onlara yolculuklarına bitmeme edebilmeleri üzere emniyetli bire bir şekilde barınma imkanı sağlayan bölgelerimizden biridir. Yuva, muhacir kuşların nesillerinin devamını sağlayan sunu muhteşem unsurdur. Bilecik’te herhangi bir yıl merakla muhtemel leylek sürülerinin oluşturduğu üstelik görüntüler biyolojik çeşitliliğin, ekosistemlerin ve nedeniyle kayırıcı refahının devamlılığı üzere umuttur.” diyerek konuştu.

Share: