Baharı müjdeleyen leylekler Bilecik’teki sulak arazilerde konakladı

İlkbahar mevsimine girilmesiyle güneydeki ülkelerden kuzeye barhana fail leylekler, Bilecik’e da gelmeye başladı.

Kentin ayrımlı noktalarında sürüler halinde süzülen leylekler, sulak arazilerde tagaddi molası verdi.

İl merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Pelitözü Gölpark ile Beşiktaş Mahallesi mevkisinde eskimemiş sürülmüş ve ekili arazilerde nazil leylekler, böceklerle beslendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Selen- Yazın Fakültesi Moleküler Dirim Bilimi ve Genetik Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Tuba Yağdanlık, AA muhabirine, “Ciconia” türleri kendisine aşina leyleklerin, zamanlarının balaban bölümünü binlerce kilometre mesafeyle ayrılan biraz coğrafi mıntıka arasında geçirdiğini söyledi.

Afrika ve Avrupa arasındaki yolcuklarında Türkiye’nin, hayvanlara hayatta kalmaları amacıyla iklim, nevale ve yuva bakımından ergonomik habitatlar sunduğunu tamlayan Huluskâr, “Bilecik, saf kaynakları ve temiz tabiatıyla misafirlerini genişlik bol şekilde misafir ederek onlara yolculuklarına bitmeme edebilmeleri için emin tıpkısı şekilde barınma imkanı sağlayıcı bölgelerimizden biridir. Yuva, muhacir kuşların nesillerinin devamını sağlayan sunu önemli unsurdur. Bilecik’te değme yıl merakla beklenen leylek sürülerinin oluşturduğu mukavemetli görüntüler biyolojik çeşitliliğin, ekosistemlerin ve nedeniyle adam refahının devamlılığı amacıyla umuttur.” diye konuştu.

Share: