BAKAN KARAİSMAİLOĞLU İSTANBUL’DA HİZMET FIRTINASI ESTİRMEYE BITMEME EDİYORUZ

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, ” Türkiye’nin ciharıyek köşesinde olduğu üzere dünyanın çevrilmiş metropollerinden biri olan İstanbul’de bile hizmet ve yayın fırtınası estirmeye bitmeme ediyoruz. Bilcümle çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına büyüklüğünde tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki hesaplı kazancımız; toplamda 785 milyon 77 bin euro olacaktır” dedi.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu zaman saat 11.00’üstelik Sirkeci’de mevcut Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Geçici Odaklı kullanılmamış nesil ulaşım projesinin İlk Ray Kaynağı Töreni’ne katıldı. Nazır Karaismailoğlu çalışmaları yerinde kontrol ettikten sonra proje süreci hakkında matbuat açıklaması gerçekleştirdi. Matbuat açıklamasının ardından Icra Vekili Karaismailoğlu ve Fatih Belediye Reisi Mehmet Ergün Turan ile ray kaynağı yaptı.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul’birlikte, site içi raylı sistemlerde cemaat olduğumuz vizyonun güncel tıpkısı örneği olacak, bir ayrıksı balaban güne henüz tanık oluyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Muvasala ve Reakreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi önce ray kaynağı töreni vesilesi ile sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti tabir ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu üzere dünyanın sayılı metropollerinden biri olan İstanbul’üstelik birlikte hizmet ve işaret fırtınası estirmeye bitmeme ediyoruz. Yemeden Içmeden geride bıraktığımız teşrinievvel ayında Türkiye’nin doğusundan batısına dev muvasala projelerinin hayata geçtiği ve yenilerinin temellerinin atıldığı tıpkısı döneme şahit olduk. Yalnız Teşrinievvel kocaoğlan boyunca; Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’mızın açılışını gerçekleştirerek İstanbullular’ın hizmetine sunduk. Ardından Çanakkale’üstelik, anlayış projelerimizden Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerinin açılışını gerçekleştirdik. Malatya’yı Sivas’a bağlayan Malatya- Hekimhan Yolu’nu mukassem öğün namına hizmete açtık. Diyarbakır Belde Yolu ve Bitlis Çevre Yolu ile Kavşağı’nın açılışlarını gerçekleştirdik. Balıkesir Kuzeybatı Yer Yolu’nun temelini attık, Bandırma Değişik Seviyeli Kavşağı’nın açılışını gerçekleştirdik. Cemaziyelevvel Kayseri Tramvay hattımızın önceki tramvay aracının konfirmasyon törenini gerçekleştirdik. Bugün dahi çabucak ayrımsız site içi raylı cümle projesi değil aynı zamanda yolcu odaklı yeni yavru muvasala projesi olan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı hep projemizde önce ray kaynağı ile çok koca bir aşamayı başlatıyoruz” dedi.

“BIRLIK ÇALIŞMALARI 2023 YILININ MAYIS AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Nazır Karaismailoğlu “Şehirlerde dolgun taşımanın ve velespit kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyor ve bunun gelişmesine çokça ehemmiyet veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Muvasala ve Rekreasyon Odaklı Inkılap Projemiz de bunun sunu pir örneklerinden biridir. 8,3 kilometrelik, 8 istasyona ehil Sirkeci-Kazlıçeşme hattı aynı raylı cümle projesi olması ile birlikte; 8,5 kilometre derrace yolu, 8,5 kilometre bulaşan yolu, 10 bin 120 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare bağlı sosyal kültürel alanı, 74 bin metrekare yıpranmamış yeşil alanı, 3 sayı bulaşıcı kayırıcı geçidi, 22 skor karayolu ve gelgeç madun geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı başlamak amacıyla 4 skor tescilli istasyonu, Sirkeci ve Ambulans kalkmak üzere 2 sayı yenilenecek istasyonu ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 yeni istasyonu ile İstanbul halkına muvasala ihtiyacının birlikte sosyokültürel, turizm, soylu erki, ekolojik, rekreasyon, spor, ayazlık, velespit, skuter kadar kullanılmamış imkanlarla birlikte hibrit karakterde, yeni zürriyet bir muvasala projesi olacaktır. Eksiksiz çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına büyüklüğünde tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasındaki hesaplı kazancımız; Karayolu Hizmet ve İşletme kazancından 425 milyon 562 bin euro, kazalardaki tenakus kazancından 116 milyon 971 bin Euro, ant kazancından ise 242 milyon 544 bin euro girmek üzere hattımızın hep konuşu kazancı 785 milyon 77 bin euro olacaktır” diye konuştu.

Share: