Bakan Kirişci: “Tarım ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Biz 2002’da 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken zaman 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığındaki Nevşehir heyetini akseptans etti. Bakanlıktaki Mehmet Akif Ersoy Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Icra Vekili Kirişci, tarımın dünyadaki global krizlerden kaynaklı herkesin ilgisini çektiği tıpkısı düzlük olduğunu söyledi.

“Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi ayrımsız şekilde ekincilik dışına bundan sonra”

Icra Vekili Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Bu büyüklük bir tarım ülkesi fakat düşünün benzeri ekincilik kanunu yoktu. Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde gündeme gelmesine karşın tarım sigortaları konusu benzeri mevzuata cemaat değildi. Cemiyet üreten, fide geliştiren insanlar üzere onların emeklerini, karşılığını konfirmasyon fail aynı ıslahçı hakları kanunu yoktu. Ekincilik ürünleri eser kendisine 3 ayda hasat edilir, 12 ayda tüketilir. Nereden baksanız 11-12 mahiye benzeri periyotta bu ürünleri depolayacak lisanslı depolar yoktu. Lisanslı depoculuk kanunu ülkemize kazandırıldı. Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi tıpkısı şekilde tarım dışına bundan sonra. Bu 32 yılda tarım dışına sâdır düz Konya ve Sivas’ın mecmu tarım yapılan alanının insan değeri olan aynı alan.”

“Ekincilik ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Sektörü büyütecek olan şeyin mevzuatlar olduğunu belirten Nazır Kirişci, ekincilik ihracatının 30 milyar doları aşacağı mesajını vererek, “2002’de tığ 3 bilyon 700 milyon dolarlık ekincilik ihracatı yaparken zaman 25-26 milyar dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak. Tıpkısı taraftan zat artıyor, aynı taraftan misafirler artıyor tıpkısı taraftan ihracat artıyor amma tıpkısı üstelik toplumun ihtiyacı artıyor. Tığ büyüyen, büyümesini sürdüren aynı ülkeyiz. Bu büyüme bitmeme edecekse buna akıllıca icraat araklamak zorundayız” dedi.

“Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk”

“Gelecek sene ülkemiz amacıyla, cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalacak. Bakir 100 yılı Cumhurbaşkanlığımızın gözetiminde Türkiye 100 yılı olarak adlandırıyoruz. Bu 100 yıl Türkiye’nin küresel ayrımsız oyuncu olduğunu kabullendiği döneme denk geliyor olması düşündürücü olacaktır” diyen Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, buğdayın Türkiye amacıyla stratejik ayrımsız yapıt olduğuna dikkati çekerek, “Bizim amacıyla buğday önemli bir üründür. Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk. TMO bizim model bankamızdır. TMO’nun deposunda eğer bu mahsulat evet ise TMO piyasada kavisli yapana bunu genişlik aheste şekilde cezasını ödettirir. Amma bu konuda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en gür şekilde TMO yönetiyor. Özge alanlarda dahi çalışmalarımız devam ediyor. Yasaklanması müstelzim ürünleri yasaklarken düz kayran durumlarda ihracatının önünü açıyoruz. Tek yasaklamadığımız mahsulat bile var” diye niteleyerek konuştu.

Nazır Kirişci’den ‘kent tarımı’ vurgusu

Ürünlerin tüketilecek bölgeye bambaşka aynı bölgeden gelmesinin lojistik maliyet açısından faziletli olduğunu, bunun site tarımıyla çözülebileceğini vurgulayan Nazır Kirişci, şunları kaydetti:

“Geri Hizmet maliyetleri son evre erdemli, bunları süfli çekmiş olacağız. Burada yayın tazeliğini sunu antrparantez geçmek gibi durumumuz olacak. Nevşehir Kozaklı’ya gelecek olursak rustik kalkınma çalışmalarımız var. Tığ bu kent tarımı yardımıyla kentlerimizin mümkünse içinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta atılmak için değilse çevresinde amma burada Nevşehir Kozaklının ayrı bir durumu var zira buranın turizm potansiyeli var. İstanbul, Ankara, İzmir ile başladık, amma Kozaklı’birlikte jeotermalin bulunması bizim için haddinden fazla büyük bir atıfet. İnşallah bunun temelini gelecek sene atacağız. O bölgede ayrıksı jeotermal kaynakları varsa tekrar Kozaklı’bile yapılacak. Biz kente göçü benzeri tereyağını terk yazar margarine geçiş kabilinden görüyoruz. Bu istihdam ve üretimle ben Nevşehir’i kentten kırsala dönüşe yaşıt olacağını düşünüyorum.”

Nevşehir heyetinde Vali Becel’in beraberinde YANLIŞSIZ Tümen Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Bitirmiş ve Yücel Menekşe, Nevşehirli hareket adamları ile çiftçiler vadi aldı. Kabulde Bakan Kirişci’ye Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider zevcelik etti. Program, Nevşehir heyetinin Nazır Kirişci’ye dürü takdim etmesiyle akıbet buldu. – ANKARAShare: