BARÜ’den depremzedelere psikososyal destek

Türkiye’üstelik “asrın felaketi” adına nitelendirilen depremlerden etkilenen vatandaşlara psikososyal destek veren Bartın Üniversitesi (BARÜ), Bartın’a gelen afetzedeler üzere düzentileme başlattı.

Büyük yıkıma etmen olan depremin peşi sıra bodur ve ayrıntılı vadede gösteri planlarının hazırlandığı Bartın Üniversitesinde (BARÜ) yaraların el birliğiyle sarılması için nazik himmet gösteriliyor. Bu noktada alanında ehlivukuf vukuf insanlarından oluşan Psikososyal Bindi Ekibinin kurulduğu BARÜ’birlikte önce etapta depremden etkilenen personel, mektepli ve mezunlar amacıyla icraat başlatıldı. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından Bartın’a gelen afetzedelere bile dayanaklık etmek isteyen Psikososyal Destek Ekibi, Bartın Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Özdemir’i ziyaret etti.

BARÜ’den Doç. Dr. Sinem Tarhan, Dr. Öğr. Üyesi İhsan Çağatay Kavim, Dr. Öğr. Üyesi Hakim Sulak Akyüz, Dr. Öğr. Üyesi Emel Tendürüst ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Turhan’ın düz aldığı ziyarette, ruh bilimsel ilk yardım ve psikososyal bindi konuları konuşuldu. Depremden etkilenerek okkalı ruhsal gerilim altında aktif gelişigüzel gözyaşı grubundaki erler amacıyla iş birliği içerisinde debi edileceğinin değerlendirildiği toplantıda, uygulamalı etkinlikler konusunda kuruntu alışverişinde bulunuldu. Antrparantez BARÜ Psikososyal Destek Ekibi vasıtasıyla hazırlanan, akut döneminde yapılması gerekenler ve henüz sonra oluşabilecek travmatik ruhsal gerilim bozukluklarıyla ilişkin destek eylemlerinin detaylarıyla anlatıldığı “Psikolojik İlk Arkalama Rehberi” karşı bilgiler dahi verildi. – BARTIN

Share: