Bayburtlu bu kadının on parmağında on malumat

– Bayburtlu bu kadının on parmağında on marifet

BAYBURT – Bayburt’ta ateş parçası Süheyla Çipo, evinin tıpkı odasında kurduğu tezgahında bozuk kazakları sökerek, yeniden kullanılmaya amade ürünler üretiyor.

Giyilmeyen, eskiyen yün kazakları söküp baştan iplik haline getirdikten bilahare sergi, paspas, halı, atkı kadar mahsulat dokuyan Çıpa, yaptığı ürünleri satarak mal kazanıyor. Bunun yanında evinin tıpkısı ayrıksı odasına kurduğu gurk makinesi ile tavuk ve haya üreten Çipo, bahçesinin tıpkı kısmını seraya çevirerek özlük uzvi sebzesini de bu bahçede üretiyor. Çömlekçilik yapımına iptila saldığını belirten Çıpa, eşine iktisadi destekte mevcut olmak amacıyla kır gezerek, bulduğu topraklarla çömlekçilik üretmeye değişmeyen verdi. Çarkıt kıyafetleri söküp, dünyalık kazandığını bu parayla ise çocuklarını okuttuğunu belirten Çipo, kazandığı parayla eşinin sigortasını ödeyip zahmetli ettirdiğini ifade etti.

Öte yandan piramit halı, kilim, silecek kadar mahsulat dokuyarak elde ettiği gelirle umreye gittiğini belirten Demir, ocak ekonomisine şişman katkılarda bulunduğunu, iki çocuğunu bu işlerden elde ettiği parayla desteksiz tıpkı şekilde evlendirdiğini kaydetti. ev kadını olmanın çalışmaya bariyer olmadığını vurgulayan Çipo, vakit kaybetmeden bu aksiyon koluyla merbut kalmadığının altını çizdi.

“Tavuk çiftliği kurmaya 2 tavukla başladım”

Evinin gayrı bir odasına kurduğu kuluçka makinesiyle örgensel tavuk ve husye ürettiğini söyleyen Demir, “İlk önceki işe iki tavukla başladım, baktım ki ürettiğim et yumurta haddinden fazla lezzetli, tavukları kuluçkaya yatırmaya başladım. Bu hisse senedi böyle mümteni dedim, kuluçka makinesi aldım sonraları gurk makinesinden sâdır civcivlerle tavuk çiftliği kurmaya karar verdim” dedi.

Bayat yem sonucunda bin nüsha civcivin katil olduğunu vurgulayan Çipo, “Civcivlerim çabucak ölmeye başladı, Ekincilik İl Müdürlüğü’ne gittim dediler ki dekoratif Erzurum’a laboratuvara gönderelim sebebini öğrenelim. Sonuçlar geldi oysa günü geçmiş yemden ölmüş civcivlerim” ifadelerini kullandı. Çiftlik bina etmek kabil benzeri sevdası olan, civcivleri telef olduktan sonraları pes etmeyerek, tavuk ve testis üretmeye bitmeme fail Demir, “Tek zaman pes etmedim, civcivlerim telef oldu amma ego esasen üretmeye bitmeme ettim, bin adet civcivim öldü hesabına bin adet daha ürettim, pes etmeden yola devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“Çömlekçilik işine üstelik el attı”

Sonuç dönemlerde kumkuma, güveç işine nikbet saldığını kaydeden Demir, bisikletten kumkuma etme aparatı yaptığını, bu aparatla birlikte yerey kaplar, çömlekler ürettiğini belirtti. Eşinin sobacı olduğunu ve yılda 30-40 bin liraya haricen çömlek ve sobada kullanılmak üzere yer malzemeler aldığına değinen Demir, “Akıbet zamanlarda çömlek işine nikbet saldım benim eşim sobacı haricen gelişigüzel yıl 30-40 bin liraya çömlekçilik malzemesi getiriyorlar dedim ki ego bu çömleği sebep kendim yapmayayım, dışarıya verdiğimiz o mülk illet cebimize kalmasın diye bu işe giriştim. Bugünlerde ise çömlek, güveç, eşim hareket durumunda kullansın diye toprak malzemeler yapıyorum” diye konuştu.

“Bahçeden sofraya organik sebze”

Bahçesinin bir kısmını seraya çevirerek seracılık yaptığını, edebiyat göveri ve meyvesini kendisinin ürettiğini belirten Çıpa, elde ettiği mahsulle kışlık konserve, salça ihtiyacını kişi bahçesinden karşıladığını vurguladı. Dalından kopararak tükettiği sebze meyvenin tadının markettekilerden farklı olduğunu rapor eden Çipo, “Şita mevsimi amacıyla konservelik menemen, salça yaparım. Marketteki domatesle, dalından koparıp yediğim domatesin tadı banko tıpkı değil, örgensel olan gelişigüzel şeyin lezzeti alelacayip” şeklinde konuştu.

Share: