BBP Umumi Başkanı Destici İl başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi

Balaban Ilişki Partisi (BBP) Umumi Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgili maden ocağında meydana mevrut patlamaya ait, “çıktı benzerlerinin yaşanmaması amacıyla seçme soy tedbirin alınması gerekmektedir.” dedi.

Destici, Mersin’in Toroslar ilçesindeki Yunus Emre Firez Merkezi’nde planlı partisinin Süssüz 2. İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, eroin ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve iş arkadaşlarına başsağlığı, yaralılara önceki olsun dileğinde bulundu.

Patlamanın duyulduğu önceki andan itibaren devletin, hükümetin, bilcümle ilgililerinin, herkesin orada olduğunu anlatım fail Destici, bunun şişman tıpkı bağlanak ve dayanışma örneğinin göstergesi olduğunu belirtti.

“Şu anda o familya kapatıldı, istihsal durduruldu”

Dünyada kömür, beyaz zehir ocaklarındaki gelişim kazaları ya birlikte patlamaların ve bundan sonrasında yaşanan ölüm oranlarında Türkiye’nin hele Avrupa ve mütekâmil ülkelerle kıyaslandığında maatteessüf çokça fert kaybı verdiğini dile getiren Destici, şöyle devam etti:

“Bizim bu patlamadan, bu kayıplardan ayrımsız sefer daha lazım dersi çıkarıp, çıktı benzerlerinin yaşanmaması için seçkin nev tedbirin alınması gerekmektedir. Bakın şu anda o sülale kapatıldı, üretim durduruldu. 5 savcımız şu anda bu hadisenin elbet meydana geldiği, burada aynı sorumluluk boşlama, şaibe var mıdır, bunu araştırıyorlar. Ayrımsız yazık, ihmal, eksiklik varsa bu katiyetle ortaya çıkarılmalı ve adalet edenler birlikte hak ettiği muameleyle yüzleşmelidirler. Esasen bir şekilde artık zindelik gösteren umum eroin ocaklarımızda hisse senedi güvenliği, iştirakçi sağlığı noktasında şayet dünya standartları evet de iş sağlığı konusundaki kanunlar, yönetmelikler, dünya standartlarını yakalanamamışsa oralarda çalışmaya müsaade edilmemelidir. Yeniden mühürlenmelidir. Iş şartları iş koşul koşulları, iştirakçi sağlığını ilgili bütün hususlar tamamlandıktan bilahare çalışmasına müsaade edilmelidir.”

Mersin’deki terör saldırısı

Destici, ülkenin tafsilatlı süredir temel belası tıpkı terör örgütüyle savaşım ettiğini, terörün Türkiye’nin başına güçlenmesini, büyümesini çelmek amacıyla bela edildiğini söyledi.

Terörün örgütünün 26 Eylül’bile Mezitli ilçesindeki polisevine düzenlediği saldırıya birlikte değinen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz yerli seçimlerde ‘ Budun İttifakı, HDP ile iş birliği yapıyor’ dediğimizde ‘hayır’ diyenlerin hangi kadar biber dolması söyledikleri bu kırıcı şeylerle ortaya çıkacak tamam. Başta İstanbul oluşmak için Ankara’birlikte, Sazak’birlikte, Adana’bile, Antalya’de, İzmir’dahi yani Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin büyükşehir uray komutan adaylarının olduğu temas yerde HDP aday çıkarmadı, PKK’yla birlikte Cumhuriyet Ahali Partisi’nin şehremaneti komutan adaylarını desteklediler. Cumhuriyet El Partisi’nin başta Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi görünmek üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi almak için bu belediyelerde seçimi, HDP’nin, PKK’nın desteğiyle kazandılar ve karşılığında dahi belediyelerde grup verdiler, hisse senedi verdiler işte onlar bile geldi, polisevimize çevik yaptı, polisimi martir etti. Bibi bunları konuşmaya devam ediyor. Halen savunmaya bitmeme ediyor. Hala aksiyon birliğine bitmeme ediyor.”

Destici, CHP’nin başörtüsü konusundaki girişimlerinin gönülden olmadığını belirtti.

CHP’nin 2008 yılında başörtüsü ile ilgili kanuni düzenlemeyi Temel Mahkemesi’ne anbean nakız ettirdiğini hatırlatan Destici, şunları kaydetti:

“Peki Kanunuesasi Mahkemesi’hangi o değişikliğin iptali üzere başvuran kimdi? Esasen Kemal Kılıçdaroğlu. O zamanki CHP Ekip Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Onun için biz onların geçmişini biliyoruz, ama demin bizim Adalet Bakanlığımızın hazırladığı Halk İttifakı’mızın imzasıyla meclise gelecek anayasa değişikliği teklifini destekleyeceğiz. Tığ CHP’nin bunu desteklemeyeceğini biliyoruz. Bu konuda sabrı olmadığını biliyoruz. Şimdi göreceğiz, o 6’lı masada oturan Sayın Akşener ne yapacak? Sayın Karamollaoğlu hangi yapacak? Sayın Babacan hangi yapacak, Sayın Davutoğlu ne yapacak? Onları da göreceğiz.”

Destici, konuşmasının ardından partiye yeni katılan 200 dirilik hesabına bazen üyelere rozet taktı.

Kongreye, BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehabetli Kerki, DOĞRU Fırka Mersin Ağacı Mebus Hacı Özkan, Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak üstelik katıldı.

Destici, kongrenin arkası sıra partisinin Mersin İl Başkanlığı ve Mezitli İlçe Başkanlığı binaları ile Derviş Ocakları İl Başkanlığı binasının açılışlarını gerçekleştirdi.

Share: