Bronz Soyer: “Tarihî Tıpkı Sorumluluk Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 sene sonra, Küçük Ay 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne karı sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kurultay öncesindeki paydaş buluşmaları ise tecimen ve sanayicilerle devam etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel bire bir ağırbaşlılık olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde tek engel namevcut” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yoluyla Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni nesir ediyoruz” sloganıyla 100 sene aradan sonradan yeniden İzmir’de düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi üzere yapılan paydaş buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer rençper ve iştirakçi temsilcilerinin arkası sıra bu öğün tüccar ve sanayicilerle bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına engelsiz bölümünde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 elçi ile ayrımsız araya geldiklerini belirterek “Tığ siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara ilham alacakları, yararlanacakları bire bir esas ortaya emisyon arzusundayız. Bugünün siyasi meseleleri ile değil geleceğin siyasal çözümleri ile ilgili benzeri kurultay olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR ENGEL YOK”

Katılımcıların mefret tıpkısı fariza üstlendiğini dile getiren Başbuğ Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel benzeri baskı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi kırıcı, sınırlayan tek öz yok. Yeter ki sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihî bire bir fariza üstlendiğimizi ve geleceğe kandil tutmak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkürname ediyorum. Çünkü bugünün açık oturum ikliminde bunun ne kadar baskı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bütün bu zorlukları aşarak benzeri araya gelmiş gelmek ve bu heyecanı, umudu taşıyor doğmak akıbet basamak eşsiz.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya kent dışında bulunduğu için çevrimiçi katılan İzmir Tecim Odası (İZTO) Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in çok kebir tıpkı yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO yerine eksiksiz ekibimizle bu sürece elimizden gelen yekpare katkıyı kazanmak üzere hazırız” dedi.

Ege Bölgesi Uran Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi üzere düzenlenen buluşmaların önemine ilgi çekerek tutum alanında dosdoğru ve sürdürülebilir gelişmenin ancak eğitimle olanaklı olacağına dikkat çekti.

Iye Gailesiz İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer birlikte çalışmanın önemine değinerek, tüm desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Bahtiyar geleceğin tutum politikalarını yakalamak amacıyla ortak aklın önemine aksan yaparken, Ege Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Yüce Susam birlikte İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’da yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak aksiyon dünyasından bir nice kişi karşı karşıya ve çevrim içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Komutan Soyer, katılımcıları dikkatle kulaktan mertebe aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki ay sürecek hissedar toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine paralel adına toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgilendiren temel soruları tartışacak. beherglas grubun kontrol konferansı sonrası ortaya çıkaracakları serencam bildirgeleri dört ayrı uzman grubunun masasına sunulacak. Bu dört grup İzmir’da geliştirilen döngüsel firez anlayışının esas bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” ahenk başlıkları çerçevesinde dil avcısı gruplarının sonuç bildirgelerini müzakere edecek. Serencam deklarasyonları Küçük Ay 2023’teki nazik kongrenin planlanması için esas girdi kabul edilecek.

KONGRE ERDEMLI İSTİŞARE OTURMUŞ TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki saygın isimlerden oluşan Kongre Efdal İstişare Kurulu eliyle yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, yöre toplantıların çıktılarını asıl alarak Gücük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve serencam bildirgesini şekillendirecek.

Share: